‘Lorenzo’nun Yağı’na gen umudu

Patrick Aubourg ile Nathalie Cartier’nin ekibi, hastanın kendi hücrelerinin kullanıldığı bir teknik geliştirdi.

Kemik iliği hücrelerini aldıktan sonra araştırmacılar, hastalara ALD’ye yol açan genin bulunduğu X kromozomuna “onarıcı gen” verdi. Bunun için bilim adamaları ilk kez bir lentivirüs yani yavaş virüs kullandı.

İki yıl sonra iki çocuğun durumunun ilik nakli yapılan hastalarla aynı olduğu ve gen tedavisinden sonra hiçbir yan etkiye rastlanmadığı görüldü.

Sonuçların daha fazla hastayla yapılacak araştırmalarla doğrulanması gerektiğini belirten araştırmacılar, çalışmalarının ALD ve bazı kan hastalıklarının tedavisine umut olabileceğini vurguladı.

HIZLI İLERLİYOR, ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR
Adrenolökodistrofi (ALD), sinir sisteminde sinir lifleri kılıfının yitirilmesine bağlı, adrenolökodistrofi proteininin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık.

Bu proteinin yokluğu, çok uzun yağ asidi zincirlerinin başta merkezi sinir sisteminde olmak üzere, türlü dokularda birikmesine neden oluyor. Hızla ilerleyen ve çocuk için kısa sürede ölümle sonuçlanan, ender görülen hastalık, özellikle 5-12 yaşındaki çocukları etkiliyor.

GERÇEK HİKAYE FİLME KONU OLMUŞTU
Gerçek bir öykünün anlatıldığı, başrollerinde Susan Sarandon, Zack O’Malley ve Nick Nolte’nin paylaştığı 1992 yapımı “Lorenzo’nun Yağı” adlı filme de konu olan hastalığın tek tedavisi ilik nakli. Ancak uygun iliğin bulunması oldukça zor.

Araştırma “Science” dergisinde yayımlandı. Araştırmaya ilişkin makale Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.