LLMBİR Derneği: Lenfoma bitecek

LLMBİR Derneği tarafından 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü dolayısıyla düzenlenen 2. Büyük Lenfoma Yürüyüşü, Ankara Çansera Parkında gerçekleştirildi. Yürüyüşe lenfoma hastalarının yanı sıra hastalığı yenenler ile hasta yakınları katıldı.

Kurulan masalarda kayıtları alınan katılımcılara tişört, çanta ve üzerlerinde çeşitli yazıların yazdığı dövizler verildi. Lenfoma hastalarının ve hasta yakınlarının kaynaşması amacıyla düzenlenen yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Bando eşliğinde başlanan yürüyüşe 200 kişi katıldı.

Park içerisinde kır bahçesi adı verilen noktadan başlanan ve marşlar eşliğinde sürdürülen yürüyüş, yine aynı noktada son buldu. Katılımcılara burada küçük kumanya verildi.

LLMBİR Derneği Genel Sekreteri ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Toprak, lenfoma hastalığı hakkında bilgi vererek, “Lenfoma, lenfatik sistemin lenf bezlerinin kanseridir. Son yıllarda gittikçe artmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında lenfoma sayısının 80 bin olduğunu biliyoruz. Her yıl bu sayı katlanarak artıyor. Lenfoma özellikle yaşlı insanlarda daha çok ortaya çıkıyor. Bu nedenle Türkiye’de yaşlı nüfusun artacağını düşünürsek, buna paralel olarak lenfoma tanısının da artacağını öngörmekteyiz. Yaşlı nüfus dışında lenfoma bağışıklık sisteminin baskılandığı hastalıklarda daha fazla görülmekte ya da bağışıklık sistemimizi baskılayan ilaçların kullanıldığı durumlarda da daha fazla görülmekte” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.