Light sigara içenlerin kanser olma riski daha yüksek!

ABD’deki Ohio State Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, light sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma risklerinin, normal sigara içenlere göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, light sigaranın filtresinde bulunan küçük havalandırma delikleri, kansere yol açan zararlı kimyasalların akciğerlere daha çok girmesine neden oluyor.

Söz konusu araştırmanın başındaki isim Dr. Peter Shields, light sigaraların satışa sunulmasından bu yana yaygın bir akciğer kanseri türü olan ‘adenokarsinom’ vakalarının hızla arttığının altı çizerek, “Son 20 yılda ‘adenokarsinom’ vakaları hızla arttı. Bunun nedeni light sigaranın popülerleşmesi. Bu sigaranın filtresinde bulunan küçük delikler, sigarayı içen kişinin daha fazla dumanı içine çekmesine neden oluyor ve kimyasallar akciğerlerin en derin noktasına bile ulaşabiliyor” şeklinde konuştu.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.