Kuzey Kore’den döndükten sonra ölen ABD’li öğrenciye otopsi yapılmayacak

BBC’nin ABD‘nin Ohio eyaletine bağlı Hamilton şehrindeki adli tıp kurumuna dayandırdığı habere göre, Otto Warmbier‘in ailesi naaşa otopsi uygulanması talebini geri çevirdi.

Adli tıp kurumundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’den döndüğünde halihazırda komada olan Warmbier’e yalnızca dış muayene yapıldığı belirtilerek, “Henüz ilave tıbbi kayıtlar incelenmediği ve ileri gözlemler yapılamadığı için Warmbier’in ölüm şekli ve sebebi hakkında kesin sonuca varılamamıştır.” ifadesi kullanıldı.

Virginia Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğrencisi Warmbier, geçen yıl turist olarak gittiği Kuzey Kore’de bir otelden “propaganda tabelası” çaldığı ve böylece “devlete karşı suç işlediği” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda 15 yıl ağır iş cezasına çarptırılan Warmbier, tutuklandıktan bir süre sonra beyin dokusunun ciddi hasar görmesi nedeniyle komaya girmiş ve yaklaşık bir yıl gözetim altında kalmıştı. Kuzey Kore’de 15 ay tutuklu kaldıktan sonra geçen hafta salı günü serbest bırakılıp Ohio eyaletindeki evine getirilen genç, Cincinati Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Warmbier’in Cincinati’ye döndüğünde konuşamadığını, duyamadığını, göremediğini ve sözlü ifadelere tepki veremediğini belirten ailesi, oğullarının Kuzey Kore’de kötü muameleye maruz kaldığını kaydetmişti. Kuzey Kore yetkilileri ise Warmbier’in gıda zehirlenmesi ve aldığı uyku ilacı sebebiyle komaya girmiş olabileceğini iddia etmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.