Kurban kesiklerinde ilk yardım nasıl olmalı?

Kurban keserken meydana gelebilecek yaralanmalarla ilgili bilgi veren Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, yaralanmalar sonrası ilk müdahalenin önemine değindi.

Kesim esnasında özellikle parmak, el, el bileği ve ön kol yaralanmaları, başta olmak üzere, baş boyun bölgesi travmalarının da dahil olduğu her türlü yaralanma görülebildiğini dile getiren Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, “Günlük hayatımızda pek çok işimizi yapmamızı sağlayan elimiz özel ve karmaşık bir sisteme sahip olup hayatımızı konforlu bir biçimde yaşamak için onu çok iyi korumalıyız” diye konuştu. 

YARALANMALARDA İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

“Kurban keserken el yaralanmaları, basit cilt yaralanmaları ile sınırlı olabileceği gibi; tendon, sinir, kemik, damar, eklem yapıları da içeren komplike yaralanmalar şeklinde olabilir ve hatta organ kopmaları oluşabilir” diyen Derebaşınlıoğlu, şöyle devam etti:

“Hayvan darpları sonucu el, kol, ayak, bacak, yüz kırıkları oluşabilir. Yaralanma sonrasında olay yerinde ilk müdahale ile temiz bezle kanama durdurulmalı, yabancı cisim batmış ise çıkarılmalıdır. Ciddi kanamalar olduğunda iki üç tane bez üst üste kullanılmalı, 10-15 dk yaranın üzerine bastırılmalıdır. Yaralanma bileğe doğru olmuş ise kanamayı durdurmak zor olabilir ve acilen bir sağlık merkezine başvurmaları gerekir. Acil bir sağlık merkezine ulaşıncaya kadar el kalp seviyesinde tutulmalıdır. Yaralanmalara kısa sürede ve doğru müdahale edilmesi kas, sinir ve tendon yaralanmalarının tedavisinde en iyi sonucu almak açısından önemlidir. Yaralanan ekstremitede hareket kısıtlılığı, uyuşma hissizlik ile sonuçlanabilir. Ayrıca bazı yaralanmaların tedavisi için mikro cerrahi gerekebilir ve deneyimli, mikro cerrahi için gerekli alt yapının olduğu hastaneler tercih edilmelidir. Kas, sinir ve tendon yaralanmalarında ameliyat sonrası rehabilitasyon gereklidir ve fizik tedavi takibi ve uygulamaları, onarım sonrasında iyileşme sürecinde etkili ve fonksiyonlarının tekrar kazanılmasında gereklidir.”

KOPAN PARÇA DİREKT SU YA DA BUZLA TEMAS ETMEMELİ

Kurban keserken organ kopmasının da görüldüğünü ifade eden Derebaşınlıoğlu, kopan organın steril şartlarda gazlı beze sarılarak nemli ve soğuk tutulması gerektiğini söyledi.

24 saat içinde uygun koşullarda hastaneye başvurulması durumunda kopan organın geri kazandırılabildiğini açıkladı. Derebaşınlıoğlu, “Kanamanın durdurulması için basınç yapılmalı, kişinin solunumu ve dolaşımı için sağlıklı bir ortam oluşturulmalıdır. Kopan organ temiz suyla temizlenmeli, nemli bir bez ile sarılmalı, temiz bir torbaya koyulmalı su ve buz parçaları olan bir kap içinde muhafaza edilmelidir ancak kopan parçanın direk su ya da buzla temas etmesi yanlış bir taşıma yöntemidir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.