Kuduzla mücadeleye uçaklar da katılacak

Yaban hayatında kuduz hastalığının kontrol edilebilmesi amacıyla Avrupa Birliği (AB) destekli yeni bir proje hazırlandı.

Buna göre; 2018-2020 yıllarını kapsayacak projede, yılda 2’şer kez olmak üzere toplam 6 uygulama gerçekleştirilecek. Her bir uygulama döneminde 4,5 milyon aşılı yem kullanılacak. 225 bin kilometrekarelik ormanlık ve kırsal alanda havadan aşılama çalışması yapılacak.

Aşılama çalışmaları öncelikli olarak Ankara, Adana, Amasya, Çankırı, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Sinop, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Samsun, Kayseri ve Kahramanmaraş’ta olacak. Ege Bölgesi’nde de bazı illerde aşılama planlanıyor.

Öte yanda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üç yıl süreyle toplam 27 milyon doz aşılı yemin havadan atılacağı proje kapsamında hizmet alımı yoluyla uçak kiralama ihalesine çıktı.

Bakanlık, AB desteğiyle kuduz hastalığıyla mücadele amacıyla “Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi”ni 2008-2010 yıllarında Ege Bölgesi’nde uygulamıştı.
Yine AB projesi olarak “Kuduz Hastalığına Karşı Ağızdan Aşılama Projesi” ise 2014-2016 döneminde Orta Anadolu Bölgesi’nde hayata geçirilmişti.

Bu projede yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun görüldüğü 105 bin kilometrekare alanda senede bir defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yapılmıştı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.