Kübra ve Kadir için doku tiplemesi kampanyası

Almanya’nın başkenti Berlin’de Akdeniz anemisinin ağır tipi olan “Thalassaemia Major” hastası olan 2 yaşındaki Kadir ve 5 yaşındaki Kübra için doku tipleme kampanyası başlatılacak.

Alman Kemik İliği Bağış Bilgi Bankasından (DKMS) yapılan açıklamada, kampanyanın 20 Kasım’da yerel saatle 10.00 ile 16.00 arasında Berlin-Bradenburg Türkiye Toplumu’nun Boppstrasse 10 adresindeki salonunda başlatılacağı, Kadir ve Kübra’nın iyileşmesi için tek şanslarının kendilerine kök hücre naklinin yapılması olduğu belirtildi.

Kampanyanın Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet ve Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in himayesinde olacağı ifade edilen açıklamada, şarkıcı Muhabbet’in de kampanyaya destek verdiği kaydedildi.

Muhabbet, kan bağışına katılacaklara imza dağıtacağını belirterek, insan hayatının önemine dikkat çekti ve Kadir ile Kübra’nın bir an önce sağlıklarına kavuşmaları için vatandaşları kampanyaya katılmaya davet etti.

DKMS’in yaklaşık 2 milyon potansiyel kök hücre bağışçısıyla dünyanın bu konuda en büyük bankası olduğuna işaret edilen açıklamada, DKMS’ye olası kemik iliği vericisi olarak kayıt yaptırmak isteyenlerin 18-55 yaşları arasında ve sağlıklı olmaları gerektiği ifade edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.