Küba’nın kanser aşısı mucize mi? (Arif Sağ kanser tedavisi için Küba’da

Kanserle savaşta Küba önemli çalışmalara imza atan bir ülke. Oraya tedaviye giden son isim ise sanatçı Arif Sağ.

Küba’da geliştirilen 2 aşının başta akciğer kanseri olmak üzer birçok kanser türünün tedavisinde etkili olduğunu belirten Onkoloji Uzmanı Prof. Gökhan Demir, şunları söyledi:

“Küba yıllar önce vücudun bağışıklık sistemini ve kanser hücrelerini uyararak mücadele etmeyi sağlayan bir takım aşılar geliştirdi. İki kanser aşısı dikkat çekiciydi. Bunlardan bir tanesi sadece akciğer kanserlerinde kullanılan bir aşıydı. Diğeri de kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan büyüme molekülüne karşı bir aşıydı.”

“TEDAVİ YANITINI YÜZDE 15-20 ORANINDA ARTTIRIYOR” 

Kanser aşılarının temel prensibinin kanserle mücadele eden hücreleri güçlendirerek daha iyi savaşmalarını sağlamak olduğunu aktaran Demir, “Her iki aşı da ileri evre kanserlerde kullanılıyor. Genellikle kemoterapi başlanıp ileri evre hastalıkta iyi tedavi cevabı elde edildikten sonra o cevabın sürdürülmesinde kullanılıyor bu ilaçlar. Tedavi yanıtını yüzde 15-20 oranında arttırdıklarına yönelik faz 1-faz 2 çalışmaları var” dedi.

Küba’nın kanser aşılarının Türkiye’de de uygulanabildiğini belirten Onkolog, “Eczacılar Birliği buna onay veriyor. Türkiye’ye bu aşılar resmi olarak getirtilebiliyor” bilgisini verdi.

“TEK SEÇENEK KÜBA DEĞİL” 

Kanserde bağışıklık sistemine yönelik tedavilerde Küba’nın tek ülke olmadığını dile getiren Prof. Demir, “Bağışıklık sistemi tedavisindeki tek seçenek değil, bunu söylemek lazım. En az Küba’daki aşılar kadar bugün bağışıklık sistemini uyararak etkin tedavi yapan yeni ajanlar var. Bunlar Türkiye’de de var. Gerekirse yurtdışından da getirip kullanabiliyoruz” diye konuştu. 

İsmi aşı olsa da bu yöntem kanserden koruyucu değil, hastalık oluştuktan sonra tedavi etmeye yönelik.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.