Kronik kas hastalıklarına şekerli su tedavisi (Proloterapi nedir?)

Üniversiteden yapılan açıklamada, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi‘nde uygulanan proloterapinin kronik eklem ve kas hastalarına uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı kliniğinde uygulanan proloterapi yöntemiyle kronik eklem ve kas rahatsızlığı çeken hastalara değişik oranlarda şekerli su enjekte edildiği belirtilerek yöntemin son derece başarılı sonuçlar verdiği ve şu ana kadar 100’e yakın hastanın bu şekilde tedavi edildiği dile getirildi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Kelle, proloterapinin kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan bir tedavi çeşidi olduğuna işaret ederek tedavide değişik oranlardaki şekerli suyun (dekstroz) enjektörle uygulandığını aktardı.

Uygulamanın diz osteoartriti (kireçlenme), bel ve boyun fıtığı, omuz, dirsek, kalça ve benzeri bölgelerin problemlerinde oldukça etkin bir tedavi olduğuna dikkati çeken Kelle, tedavide kemik-tendon ya da kemik-bağ bileşkesinin enjektörle uyarılmasının amaçlandığını vurguladı. Kelle, tedavinin en az 3 seans uygulanması gerektiğini bildirdi.

SPORCULARDA DA KULLANILIYOR

Uygulamanın sporcuların tedavisinde de kullanılabildiğini ifade eden Kelle, şunları kaydetti: “Özellikle travma sonrası yıllar boyunca iyileşmeyen sakatlıkların tedavisinde, sporcularda menüsküs yırtığı, bağ zedelenmeleri, osteitis pubis gibi sakatlıklarda yine şekerli su tedavisini uygulayabiliyoruz. Kontrolsüz şeker ve hipertansiyon, aktif enfeksiyon durumu, kanser varlığı, aktif iltihaplı romatizmal hastalıkları olanlar ise bu tedaviden yararlanamıyor. Şu ana kadar 100 hasta üzerinde bu tedaviyi uyguladık ve hastalardan olumlu sonuçlar aldık.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.