Körlük tedavisinde umut

“Hastalığım doğuştandı fakat 35-40 yaşına kadar sokakta kendim yürüyebiliyordum. Sonra o da gitti, şu anda farklı ışık uyarıları gözüme geliyor. Umutluyum, mutluyum, bundan sonra inşallah görmeye kavuşabileceğim.”

Bu sözler, tavuk karası hastası 45 yaşındaki Uğur Ağ’a ait. Ağ, 5 yıl önce görme yetisini tamamen kaybetti. Ancak 1 yıl içinde, dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle görmeyi yeniden öğrenecek.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emin Özmert, Uğur Ağ gibi binlerce hastaya umut olan yöntemi, “Hastanın gözünün içerisine 60 tane elektrot yerleştirilmekte, bu elektrotlar wifi olarak yani telsiz sinyalleri ile uyarılmakta” sözleriyle özetledi.

ENDOSKOP DESTEKLİ BİYONİK GÖZ AMELİYATI KÖRLÜĞE ÇARE OLABİLİR Mİ?

Ankara Üniversitesi, biyonik göz ameliyatında bir ilke imza attı ve ameliyatta ilk kez endoskop kullandı. Bu yöntemle gözün en uygun noktalarına yerleştirilen elektrotlar, hastanın gözlüğüne bağlı bilgisayar sayesinde uyarılıyor. 1 yıllık sürecin sonundaysa hasta görme yetisini yeniden kazanıyor.

Prof. Emin Özmert, yöntemden umutlu, “Hastanın odada kaç kişi olduğunu anlayabilmesi, yolda yürürken önüne bir engel çıkıp çıkmadığını anlayabilmesi, koyu ve açık renkli çamaşırları ayırabilmesi gibi yetenekler söz konusu olabilecek. Yöntem doğuştan olmayan tüm körlüklerin tedavisi için umut ışığı olacak” diyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.