“Korkulan keneler” konferansı

doktor oneri

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, kenelerin yaşantılarının sadece yüzde 10’luk diliminde kan emdiklerini belirterek, ”Yüzde 90’lık diliminini es geçiyoruz, görmezden geliyoruz. O nerede diye sorduğumuz zaman da zaten kimse bilmiyor” dedi.

Prof. Dr. Karaer, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından düzenlenen ”Korkulan Keneler” konulu konferansta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yol açan keneler ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bütün evrendeki olaylarla direkt ilgili bir canlı olan kenelerin, ekolojik canlılarla özdeşleştiğini ifade eden Prof. Dr. Karaer, kenesiz bir yaşam ve dünya düşünmenin kabul edilmez bir gerçek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karaer, ”Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kene en az insan kadar dünyada bulunması gereken canlılar arasındadır. Çünkü şöyle bir baktığınız zaman bütün canlılardan beslenebilen bir canlı olma özelliğine sahiptir” diye konuştu.

Kenelerin eko-sistemin tahrip edilmesi sonucu çoğaldığını bildiren Prof. Dr. Karaer, keneden kurtulmak için yapılan bilinçsiz ilaçlamanın da önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

”2008 ile 2009’u karşılaştırdığım zaman şunu gördüm. 2008’te kullanılan ilaç miktarı ile 2007’de kullanılan ilaç miktarları arasında yaklaşık 4 kat bir artış görülmüştür. Buna bağlı olarak, bunun yansıması kenelerin 4 kat artışı şeklinde olmuştur. Keneyle mücadelede ilaçlama faaliyetleri bilinçsizce yapılıyor. Bu konuyla ilgili politikaların bu şekilde devam etmemesi, ilaçlama çalışmalarının bilimsel yöntemlerle yapılması gerekiyor.”
 
KENENİN 1 YIL İÇİNDE KAN EMME SÜRESİ 25-30 GÜN
 
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının 2002 yılından itibaren Türkiye’de çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Karaer, her yıl bir önceki yıldan fazla kişinin hastalandığını ve hayatını kaybettiğini söyledi. Konuyla ilgili çözüme gidiş noktasında çok etkili önlemler alınmadığını, bugüne kadar yapılanların doğruluğunun tartışılır olduğunu savunan Prof. Dr. Karaer, şöyle devam etti:

”Kene sadece yaz aylarında yoktur. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı taşıyan, Türkiye’de ispat edilmiş tek tür var, o da ‘hyalomma’ diye bir tür. Bu kene ortaya çıktıktan sonra larva lif döneminde, en fazla 15 gün kan emer, daha sonra terk eder. Kenenin insan ve hayvandan kan emme süresi toplam hayatı boyunca, yani 1 yıl boyunca sadece 25-30 gün arasındadır. Geri kalan 340 günü bu kene ne kan emiyor, ne de besleniyor.

İşte bizim yanılgıda olduğumuz en büyük konu bu. Bu 340 günlük zaman dilimi içinde hiçbir şey yapmıyoruz. Sadece 20-25 günlük zamanları düşünülerek hareketimizi yönlendiriyoruz. Olaya bilinçli bakılması gerekir fakat bu bilinç maalesef ülkemizde söylediğim gibi gelişmedi, gelişmiyor. Bunu burada özellikle vurgulamakta fayda var.”

Kenenin Türkiye’de problem olmasının nedenlerinden birisinin de köyden kente göçler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karaer, şöyle dedi:

”Köyden kente göç olduğunda sürü hayvancılığı da ortadan kalkıyor, mera kullanımı da azaldığı için buna bağlı olarak kırsal alan kullanılamamış oluyor, kırsal alandaki yaratıklar serbest hale gelmiş oluyor. Bu bağlamda da kenelerdeki popülasyonda artış ve kenelerin yayılma alanları çoğalıyor.”
 
KENEDEN KORUNMA YOLLARI
 
Orman yangınları ve ormanlardan arazide yol açmak gibi yöntemlere başvurulmasının da kene popülasyonunu artırdığına dikkati çeken Prof. Dr. Zafer Karaer, kenelerden korunma ve kene ısırması halinde yapılacaklar hakkında da önerilerde bulundu.

Kırsal alanlarda kapalı ve açık renkli giysiler giyilmesi, özellikle pantolon paçaları, çorap içine sokularak ve hatta üzerine çizme giyilerek dolaşılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karaer, ”Sahadan döndükten sonra, vücutta özellikle kulak içi ve çevresi, saç ve çevresi, koltuk altı, bacak araları, diz kapağının arka kıvrımları, göbek deliği ve diğer vücut kıvrımlarının arasında günlük kene muayenesi yapılmalıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Karaer, vücutta bulunan kenelerin en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek yetkililerce çıkartılması gerektiğini bildirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.