“Kordon kanını başka hastalar için saklayın”

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kök Hücre Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, kök hücrenin temini konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını, bütün merkezlerde on yıla kadar kök hücrenin saklanabildiğini söyledi.

Türkiye’de 4 bine yakın kök hücre transplant yatak kapasitesi bulunduğuna dikkati çeken Demirer, bunun büyük bir kapasite olduğunu, sıra bekleyen hastaların azaldığını ifade etti.

Demirer, kök hücre tedavisi ve saklanması için artık çok sıra beklenmediğine işaret ederek, özellikle Sağlık Bakanlığının TÜRKÖK Projesi‘ni başlattığını, doku bilgi bankası oluşturulduğunu anlattı.

“BAŞKASI İÇİN KULLANILDIĞINDA LÖSEMİNİN GERİ GELMESİNİ ÖNLÜYOR”

Kordon kanının özellikle başkalarına verilmesi için saklanmasını desteklediklerinin altını çizen Demirer, şunları kaydetti:

“Kordon kanının kendi çocuğu için saklanmasını desteklemiyoruz. Bazı insanlar, çocuğunun kordon kanını ‘ileride lazım olur’ diye saklatıyor. Biz bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü kordon kanı başkaları için kullanılmalıdır. İleride çocuğunuz hasta olduğu zaman biz saklanmış kordon kanını tercih etmeyiz. Büyük ihtimalle onlarda da hastalık vardır. Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı. Mevcut kordon kanı başkası için kullanıldığında atılım reaksiyonlarının çıkması, löseminin geri gelmesini engelliyor.”

Kordon kanının saklanması gerektiğini ancak başkaları için teşvik edilmesini öneren Demirer, hiç kimseye kendi çocuğunun kordon kanını saklatmasını tavsiye etmediklerini ama bağışlamalarını önerdiklerini söyledi. Demirer, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kordon kanı bankasında 10 bine yakın kordon kanı var, gittikçe de artıyor. Başka bankalar da oluşturulacaktır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.