Komşu komşunun kalp masajına da muhtaç

İzmar’de yaşayan 60 yaşındaki Ferudun Gönül, 16 Mayıs akşamı evinde kalp krizi geçirdi. Gönül’ün oğlu Murat Gönül panik içinde kapıdan fırlayarak 7 yıllık komşuları Nursel ve Kemal Candar çiftine haber verdi.

Temel Yaşam Desteği Eğitimi alan Candar çifti hemen 112’yi aradı, ardından Gönül’ün evine gitti. Çift, nabzı duran Ferudun Gönül’e 112 Acil Sağlık ekipleri gelene kadar sürekli kalp masajı yaptı. Gönül, daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Sağlık ekiplerinin müdahalesi ile de kalbi atmaya başlayan Ferudun Gönül, anjiyonun ardından iki gün yoğun bakımda kaldı ve daha sonra bypass ameliyatı oldu. Sağlığına kavuşan Gönül taburcu edilirken, “Komşu komşunun hem külüne, hem de kalp masajına muhtaç” diye konuştu.

“EŞİM SUNİ SOLUNUP YAPTI, BEN KALP MASAJI YAPTIM”

Eşi Kemal Candar ile birlikte, komşularını hayata döndürmenin mutluluğunu yaşayan Nursel Candar da şunları söyledi:

“Ferudun Bey’in solunumu yoktu, nabzı yoktu, rengi değişmişti. İlk yardım eğitimini aldığımız için hemen müdahale ettik. Orada bir yaşam söz konusuydu. O an bana cesaret geldi. Eğitim aldığımdan beri hiç böyle bir vaka ile karşılaşmamıştım. Eşim suni solunum yaptı, ben kalp masajı yaptım. O anda saniyeler önemliydi. Bir insanı hayata döndürmek kadar güzel bir şey yok.”

“BEN DE EĞİTİM ALMAK İSTİYORUM”

Ferudun Gönül’ün oğlu Murat Gönül, “Allah’a şükür ki, komşularımız ilk yardım konusunda eğitim almışlar. Babamıza ilk müdahaleyi yaptılar. Bugün nefes alıyorsa, kalbi atıyorsa komşularımıza borçluyuz. Ben de eğitim almayı düşünüyorum” derken, Gönül’ün eşi Hülya Gönül de, “Eşimi tedavi eden bütün doktorlarımıza ve komşularımıza çok teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

“BİLİNÇSİZ ŞEKİLDE YAPILAN İLK YARDIM, HASTAYA ZARAR VEREBİLİR”

Ferudun Gönül’ün sağlık durumu hakkında bilgi veren Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Tülay Dikencik, “Komşuları, eğer 112 ekibi gelene kadar kalp masajı yapmasaydı hastanın kalbi atmadığı ve solunumu olmayacağı için beyne ve diğer hayati organlarına oksijen gitmeyecekti. Organ fonksiyonları bozulacaktı. İlk dakikalar bu durumlarda çok önemli. Hastamız uyanamayabilirdi. Kalp masajına cevap vermeyebilirdi. Yaptığımız tedaviye cevap vermeyebilirdi. Eğitimli kişiler tarafından müdahalenin yapılması çok önemli. Bilinçsiz şekilde yapılan müdahale hastaya zarar da verebilirdi” diye konuştu.

“HER HASTA BÖYLE ŞANSLI OLMAYABİLİR

Gönül’ün bypass ameliyatını gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hasan Reyhanoğlu ise “Her hasta böyle şanslı olmayabiliyor. Kendisinin bypass ameliyatını yaptık ve taburcu olacak hale geldi. Ferudun Bey’in verilmiş sadakası varmış” ifadelerini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.