Kolon maketiyle kanser farkındalığı

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Hülya Sadıkoğlu, Ulusal Kanser Tarama Programı ile Mersin’de 2013 yılından beri tarama yaptıklarını söyledi.

Bu taramalarının erken teşhis açısından çok önemli olduğunu aktaran Sadıkoğlu, ücretsiz olarak 30-65 yaş arasındakilere rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arasında meme kanseri, 50-70 yaş arasındakilere kalın bağırsak kanseri taramaları yaptıklarını belirtti.

Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Çokçetin ise kurdukları dev kolon maketiyle toplumda farkındalık oluşturup vatandaşlara kanser hakkında bilgiler verdiklerini kaydetti.

Kolon maketini şehrin farklı kesimlerine de taşıyacaklarını dile getiren Çokçetin, şunları söyledi: 

“Ne kadar çok kişiye ulaşırsak bizim için o kadar önemlidir. Elimizden geldiğince bu kolon maketini her yerde gezdireceğiz. Bu maket insan vücudundaki bağırsağın bire bir aynısı. İnsanların adını duyduğu kalın bağırsağı dev maket haline getirip vatandaşların üzerinde bir etki yaratmaya çalıştık ve bunu da başardığımıza inanıyorum. İnsanlar kendi vücutlarında ne olup bittiğini burada gördüğünde daha fazla etki bırakıyor. Erken teşhis, insanların vücutlarını tanıması ve kolon kanseri hakkında bilinçlenmesi önemli.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.