Kolesterol yüksekliği bunamaya yol açabiliyor

Finlandiya’daki Kuopio Üniversitesi ve California Oakland’daki Kaiser Permanente Araştırma Bölümünden bilim adamlarının yaklaşık 10 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, 40’lı yaşlarında total kolesterol düzeyi 240 ve üzerinde olanların 40 yıl sonra Alzheimer’e yakalanma riski yüzde 66 oranında artıyor.

Kolesterol düzeyleri bu gruptan daha düşük olanların (200-239 arası) bile yaşlılık döneminde bunama riski, total kolesterolü düşük olanlara kıyasla yüzde 52 oranında yükseliyor.

Araştırma ekibinden Rachel Whitmer, “çalışmalarının, 40’lı yaşlarda hafif düzeydeki kolesterol yüksekliğinin bile insanların ileriki dönemlerinde Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskini artırdığını ortaya koyduğunu” belirtti.

Kolesterol düzeyi yüksek insanların sayısının fazla olmasının ortaya çıkan bulguları endişe verici hale getirdiğini belirten Whitmer, bulguların iyi olan yönünün, kalp için iyi olanın beyin için de iyi olduğunu ortaya çıkarması olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
“Bu veriler bunama için erken risk faktörünü ortaya koyuyor. Bu risk faktörü de sağlıklı yaşam biçimi için yapılacak değişikliklerle giderilebilir.”

Kolesterolün yüksekliği sağlıklı beslenme, egzersizle düşürülebilirken, kimi zaman ilaçla tedavi ediliyor.

Demans ve Yaşlılıkta Zihinsel Bozukluklar dergisinde yayımlanan araştırmada, 1964 ve 1973 yılları arasında belirlenen 40-45 yaşlarındaki kişilerin 40 yıla kadar izlendiği belirtildi.

Deneklerin 598’ine, 1994 ve 2007 yılları arasında 61 ve 88 yaşları arasındayken Alzheimer ya da vasküler demans teşhisi konulduğu açıklandı.

Bu çalışmada, yüksek kolesterolün Alzhaimer’e yol açıp açmadığına ya da bunların ilaçla kontrol altında tutulmasının bunama gelişme riskini azaltıp azaltmadığına bakılmadığı vurgulandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.