Kolesterol, kalp hastalığı riskini artırıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr. Erkan Melih Şahin, çeşitli hastalıkların oluşma risklerini belirlemek ve mümkün olduğunda düşürmek üzere, her yaş ve cinsiyette bireylerin belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Hangi kontrollerin, ne zaman ve hangi sıklıklarda yapılması gerektiğinin, uluslararası hekim örgütleri tarafından bilimsel kanıtlara dayalı olarak belirlendiğini, önerilerin yayımlanıp, hekimlerin bilgisine sunulduğunu anımsatan Şahin, yetişkin bireylerde hastalık riskinin izlenip düşürülmesi gereken en önemli ve yaygın hastalık gruplarından birinin kalp hastalıkları olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

”Kalp hastalığı riskini düşürmek için, yapılması gerekenlerin en başında sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri geliyor. Bunlara ek olarak kan basıncının düzenli olarak ölçülmesi ve yüksek kan basıncı mevcutsa tedavi edilmesi de önemli. 35 yaş üstü erkekler ile 45 yaş üzeri bayanlarda kan kolesterol ve yağ değerlerinin ölçülmesi ve elde edilen değerlere göre belli aralıklarla bu ölçümlerin tekrar edilmesi önem taşıyor. Kan kolesterol değerlerinin istenenden yüksek olması, kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyor.”

Aile hekimlerinin, sağlıklı bireylerin sağlık kontrollerini yürütmek için en uygun tıp uzmanları olduğuna dikkati çeken Şahin, kan yağ ve kolesterol düzeyleri ile diğer sağlık kontrollerinin aile hekimliği polikliniklerinden rahatlıkla yapılabildiğini belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.