Kolesterol göz estetiğini bozabilir!

doktor oneri

Kurban Bayramıyla birlikte hızlı et tüketiminden kaynaklanabilecek kolesterol yükselmesi, sadece kalp – damar sistemini değil göz çevresi estetiğini de etkiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz, genellikle yüksek kolesterole bağlı gelişen beyaz kabarcıkların yani ksantelazmanın, kadınlarda daha sık olmak üzere 40 – 50 yaş civarında görüldüğünü vurguladı.

“ESTETİK BİR SORUN DİYEREK GEÇİLMEMELİ”

Cilt altı yağ birikimi olarak ortaya çıkan ksantelazmaların göz kapağında nokta şeklindeki bir beyazlıkla kendini belli ettiğini söyleyen Solmaz, sorunun üst göz kapağının iç kısmında görülebildiği gibi alt göz kapağı ve burun kenarlarında da ortaya çıkabileceğini aktardı.

Ksantelazmanın görmeyi etkilemeyen estetik bir sorun olduğunu söyleyen Op. Dr. Solmaz, “Ancak, estetik bir sorun deyip geçmemek lazım. Göz kapaklarındaki bu tür renk değişimleri ve birikimler pek çok kişinin sosyal hayatta problem yaşamasına neden olabilir ve psikolojisini olumsuz etkileyebilir” dedi.

KALP – DAMAR SAĞLIĞI İÇİN DE UYARI OLABİLİR

Alzheimerdan Parkinsona, kanserden diyabete kadar birçok hastalığın göz muayenesiyle teşhis edilebildiğine dikkat çeken Solmaz, ksantelazmaların vücuttaki yağ birikimine de işaret ettiği için kalp ve damar sağlığı açısından bir belirti olabileceğini söyledi. Bu nedenle hastaların ertelemeden gerekli kontrollerini yaptırması önerisinde bulundu.

TEKRARLAMAMASI İÇİN BESLENMEYE VE KİLOYA DİKKAT

Ksantelazmaların ameliyathane ortamında alınması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Solmaz, tedavideki en önemli sorunlardan birinin operasyon sonrası vücudun yine aynı yerde ksantelazma üretmesi olduğunu kaydetti. Solmaz, bu nedenle tedaviye başlamadan önce gerekli kontrollerin yapılarak kolesterol seviyesinin belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak ameliyat sonrası koruma yöntemlerine dikkat çekti: “Öncelikli olarak kolesterol yüksekliğine neden olan kötü beslenme ve kilo alımı gibi riskli davranışlardan kaçınarak diyete dikkat edilmelidir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.