Kolera salgını Türkiye dahil Avrupa’yı tehdit ediyor

Suriye’de 5 yaşında bir çocuğun koleradan ölmesi, hastalığın Irak’tan sonra Suriye’ye de sıçradığını gösterdi. Habertürk’ün aktardığına göre, Suriye’deki sağlık çalışanları, ülkenin çökmüş sağlık sistemi ve uluslararası yardım kuruluşlarının birçok bölgeye yardım ulaştıramaması nedeniyle salgının büyüyebileceğini söyledi. Uzmanlar, Suriye’deki savaştan kaçan göçmenler nedeniyle de kolera salgınının uluslararası bir tehdit haline dönüşebileceği uyarısında bulundu.

“İNSANLAR SÜREKLİ HAREKET EDİYOR O YÜZDEN KOLERA YAYILIYOR”

Suriye Amerikan Tıp Birliği’nden Dr. Ahmed Tarakji, geçen hafta 5 yaşındaki bir çocuğun Halep’te hayatını kaybettiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “İnsanlar evlerini terk ediyor, sürekli hareket halindeler. Böylece kolera bölgeden bölgeye yayılıyor. Ülke dışına, Avrupa’ya gidenler var. Bu nedenle uluslararası anlamda da bir tehlike söz konusu.”

Dünyada kayıtlı 4 milyon Suriyeli sığınmacı var, 8 milyon kişi de ülke içinde evini terk etti.

KOLERA HAKKINDA

Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu kolera, bağırsak enfeksiyonuna yol açan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalık. Büyük salgınlara ve ölümlere neden olan hastalık, daha çok temiz olmayan içme suyundan kaynaklanıyor.

Bu nedenle su kaynaklarının ve içme suyunun temiz olması büyük önem taşıyor. Dışkıların hijyenik bir biçimde yaşama ortamından uzaklaştırılması, düzgün bir kanalizasyon sistemi, iyi pişmemiş yiyeceklerden, çiğ gıdalardan uzak durmak koleradan korunmada etkili olan önlemler arasında.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.