“Kolay bir doğum için haydi okula”

İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu, EÜ Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı iş birliğinde açılan Doğum Öncesi Eğitim ve Hazırlık Okulunda, sağlıklı ve iyi bir doğum amacıyla anne ve baba adaylarına 8 hafta boyunca eğitim verilecek.

Derslerde, gebeliğin ilk günlerinden başlanarak, doğum korkusunun azaltılması, gebelikte tehlike belirtileri, anne sağlığının yükseltilmesi, beslenme, doğum çeşitleri, loğusalık döneminde anne ve bebek bakımı, aile planlamasıyla ilgili çeşitli teorik bilgiler verilecek. Aynı zamanda egzersiz, pilates ve yoga eğitimleriyle annelere doğumu kolaylaştıracak yöntemler öğretilecek.

GÜNDE İKİ SAAT EĞİTİM VERİLECEK
Eğitim Koordinatörü Doç. Dr. Neriman Soğukpınar, doğumun nasıl yapılacağının son ana kadar belli olmadığını, anne ve bebeğin sağlık durumuna göre doğum yönteminin değişebileceğini ifade ederek, ”Sağlık açısından bir sorun olmazsa, anneye doğum yöntemlerini anlatıp isteğine bağlı olarak seçimi kendisine bırakıyoruz” dedi.

En az 20, en fazla 30 haftalık gebelerin katılacağı programda, hamilelere el kitabı ve katılım sertifikaları dağıtılacak. Katılım için gereken tek şart, kadın hastalıkları ve doğum hekiminin vereceği uygunluk raporu olacak. Eğitimler 8 hafta süresince yapılacak ve her gün 1 saati pratik, 1 saati teorik olmak üzere toplam 2 saat verilecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.