Kızartmalık atık yağın neden olduğu tehlike

doktor oneri

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle işbirliği yaparak tüm Türkiye’de okullar ve evlere ulaştırdığı broşürde, kızartmalık atık yağların kullanımı, çevreye zararları ve kızartmalık yağların uygun geri kazanımı için yapılması gerekenler anlatılıyor.

Kızartmalık atık yağların lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökülmemesi ve biriktirilmesi gerektiği bildirilen broşürde, kızartmalık atık yağların denizlere, göllere, akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak havadan oksijen transferini önlediği, balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden olduğu kaydediliyor. Broşürde, şu bilgilere yer veriliyor:

”Lavaboya dökülen kızartmalık atık yağlar dren sistemine yapışarak kanalizasyon borusu içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep oluyor. Tıkanan borular evlerde ve caddelerde kanalizasyon taşkınlarına neden olarak çevre ve insan sağlığını tehdit etmekte, böcek ve koku problemleri meydana gelmektedir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.