Kızamık ve kabakulaktan korunmak için aşı

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağın insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklar olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Pediatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berkan Gürakan, hastalıklardan korunmak için alınacak önlemleri anlattı.

Mutlaka (MMR) aşısı yaptırılması gerektiğini, MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riskinin son derece az olduğunu söyleyen Prof. Gürekan, aşıyla ilgili soruları yanıtladı.

Aşılanmak neden gereklidir?
Kızamık, kızamıkçık, kabakulak insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklardır.(MMR)aşısı, bu hastalıkları önleyebilir. Kızamık; ateş, döküntü, burun akıntısı ve göz kızarıklığıyla seyreder; kulak enfeksiyonu, zatürre, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir. Kabakulak; ateş başağrısı ve şişmiş tükürük bezlerine sebep olur.

Sağırlık, menenjit, testis veya yumurtalıkların ağrılı şişmesi ve nadiren ölüme yol açabilir. Kızamıkçık (rubella); hafif ateş ve eklemlerde şişlikle (çoğunlukla kadınlarda) seyredebilir. Hamilelikte geçirilen hastalık, düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabilir.

Kimler, ne zaman MMR aşısı olmalı?
MMR diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir. Çocuklarda iki doz önerilmektedir.
12-15 ay
4-6 yaş.

Çocuklar ikinci dozu, ilkinden en az 28 gün arayla olmak şartı ile herhangi bir zamanda olabilirler. 4-6 yaşta aşılanmayan çocuklara ilkokul döneminde aşı yapılmalıdır.

Yapılmaması veya ertelenmesi gereken durumlar var mıdır?
jelatine, neomisin isimli antibiyotiğe veya daha önceki MMR aşısına, hayatı tehdit edecek şekilde alerjik reaksiyon gösterenlere aşı yapılmamalıdır.

Aşı zamanı geldiğinde, orta veya ağır şiddette hastalığı olanlar iyileşene kadar beklenmelidir.

Şu durumlarda MMR olmadan önce doktora danışılmalıdır:
HIV/AIDS veya bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların, örneğin kortizon türü; iki haftadan uzun süreyle kullanılması.
Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların, örneğin kortizon türü; iki haftadan uzun süreyle kullanılması.
Kanser hastaları.
Işın veya ilaçlarla kanser tedavisi görenler, düşük trombosit sayısı olanlar (bir kan hastalığı).
Yakın zamanda kan veya kan ürünü kullananlar.
Hamileler doğum yapana kadar beklemelidir. MMR aşısı olduktan sonra 3 ay hamile kalınmamalıdır.

MMR aşısının riskleri nelerdir?
MMR aşısını olanların çoğu hiçbir problem yaşamaz. Aşı olmak, bu hastalıkları kapmaktan çok daha güvenlidir. MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riski son derece azdır. Aşıya ilişkin sorularınızı doktorunuz yanıtlayacaktır.

Hafif problemler (Eğer bu problemler oluşursa, aşıdan sonraki 7-12 gün içinde olur) Ateş, hafif döküntü, yanak veya boğazdaki bezlerin şişmesi.

Orta şiddette problemler: Ateşli havale, çoğunlukla ergen veya erişkin kadınlarda eklemlerde sertlik, kanama problemlerine yol açabilen düşük trombosit sayısı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.