Kistik fibrozis hastaları için ‘daha iyi nefes, daha iyi yaşam’

‘Daha İyi Nefes, Daha İyi Yaşam’ sloganıyla yola çıkan İstanbul Caddebostan Rotary Kulübü, Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KİFDER) işbirliği ile Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesinde Kistik Fibrozis Tanı ve Tedavi Merkezi kurmak için yardım konseri düzenleyecek. 23 Mayıs Pazartesi akşamı Zorlu PSM’de gerçekleşecek konserde, Zuhal Olcay ve Sinema Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Merkezin, Türkiyenin ilk tam donanımlı kistik fibrozis tanı ve tedavi merkezi olacağını belirten Caddebostan Rotary Kulübü Başkanı Volkan Akyıldız, merkezin kurulmasına neden destek verdiklerini şu sözlerle aktardı:

“Sağlık Bakanlığı, yeni doğan tarama programı çerçevesinde çeşitli illerde kistik fibrozis tanı ve tedavi merkezleri belirlemiştir. Bu merkezlerin yapılanması, tam donanımlı hale gelmesi, hastalar tarafından bilinen ve aktif kullanılan yerlere dönüşmesi sürecinin hızlandırılması, kistik fibrozis ailemiz için çok önemlidir. Bu hastalığın tanı ve tedavi süreçlerinin önemine inancımızla, KİFDER ile beraber çalışmalar yürütüyoruz. Her şey çocuklarımızın daha rahat nefes almaları için. Zorlu PSM, Biletix ve Kral POP TV’nin koşulsuz desteğiyle gerçekleştirilecek ve çok sayıda seçkin davetlinin katılacağı geceye tüm duyarlı insanların desteğini bekliyoruz.”

KİSTİK FİBROZİS NEDİR ?

Kistik fibrozis, henüz tedavisi olmayan kalıtsal bir hastalık. Hastalık, doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek, solunum, sindirim ve üreme sistemlerinde fonksiyon bozukluklarına yol açıyor. Ülkemizde 3 binde 1 görülme sıklığına sahip olan hastalığın belirtileri genellikle yaşamın ilk 1-2 yılında ortaya çıkıyor. Kistik fibrozis hastalarının her gün üç saati aşan tedavi görmeleri gerekiyor. Hastaların günlük tedaviye uyumlarını sürdürmeleri ve en etkili tedavileri alabilmeleri için tam donanımlı tanı ve tedavi merkezlerine ihtiyaç var.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.