‘Kırmızı et yerine yumurta beyazı’ önerisi

“Kırmızı ve beyaz eti pahalı bulan aileler, bu iki üründen alabilecekleri proteini çok rahatlılıkla yumurtanın beyazından alabilir.” 

Bu öneri, Besin Hijyeni ve Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Çıbık‘a ait. Son dönemde kırmızı et fiyatlarına ilişkin tartışmalar yaşandığını hatırlatan Çıbık, yumurta ve beyaz etin, protein içeriği bakımından kırmızı ete alternatif gösterilebileceğini dile getirdi.

Et ile yumurtanın, oldukça dengeli, zengin protein kaynakları olduğunu vurgulayan Çıbık, “Hayvansal proteinlerde kırmızı et, tavuk, balık eti, süt ürünleri dahil önemli olan, bu gıdaların özellikleri, esansiyel dediğimiz, vücudumuz tarafından üretilmeyen, dışarıdan alınması zorunlu proteinleri dengeli şekilde içermesidir” bilgisini verdi.

“PROTEİN SADECE KIRMIZI ETTE YOK”

Bu nedenle hayvansal ürünlerden proteinin mutlaka alınması gerektiğini ve halk arasında “protein” denildiğinde özellikle kırmızı etin gündeme geldiğini işaret eden Çıbık, “Oysa protein ihtiyaçlarını ille de etle karşılayacaklar diye bir durum yoktur veya protein sadece ette yoktur. Kırmızı ve beyaz eti pahalı bulan aileler, bu iki üründen alabilecekleri proteini çok rahatlılıkla yumurtanın beyazından alabilir. Yumurtanın beyazından aldığımız protein, kırmızı etten aldığımız proteinden fazladır” ifadelerini kullandı.

“BEYAZ ET YÜZDE 10 FAZLA PROTEİN İÇERİYOR”

Prof. Dr. Çıbık, yetişkinler için alınması gereken 8 esansiyel protein bulunduğunu anlattı.

Hayvansal gıdaların, esansiyel olan aminoasitleri dengeli şekilde içerdiğini belirten Çıbık, “Kırmızı ete göre beyaz et yüzde 10 fazla protein içerir. Proteini beyaz etten de alabiliriz” dedi.

Çıbık, yumurtanın ucuz ve son derece değerli bir besin olduğunu sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.