Kırık not çocuğu depresyona sokabilir

doktor oneri

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, velilerin yanlış davranışlarının, karnesinde zayıfı olan çocukların psikolojisini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Abay, velilerin çocuklarının başarısızlıklarını onların kişiliklerine mal etmemeleri gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Okul başarısızlıkları depresyon ve anksiyete bozukluklarına neden olabilir. Veliler ne olursa olsun çocuklarından sevgilerini eksik etmemeli. Başarısızlık durumlarını kişiliklerine mal ederek onları benlik algılarıyla ilgili olumsuz düşüncelere sevk etmeyin. Başarısızlıkların nedenlerini belirleyip bir sonraki dönemde bunların telafisi üzerinde çalışmak hem anne baba için hem de çocuk için daha verimli olacaktır.”

CEZA KAYGIYI ARTIRIR

Karneleri başarısız olan çocuklara verilecek olumsuz tepkilerin çocuklarda öz güven yitimine neden olacağını belirten Prof. Dr. Abay, ”Çocukların getirdikleri başarılı veya başarısız karnelere karşın verilmesini istedikleri tepki elbette olumlu olacaktır. Başarılı olan çocuğun ödüllendirilmesi onu daha da motive edecektir. Ancak başarısız olan çocukların cezalandırılması kaygılarını artıracak, suçluluk duygusuna kapılmalarına neden olacak ve kendilerine güvenleri sarsılmış olacaktır. Başarılı da olsa, başarısız da olsa çocuk tatili hak etmiştir” dedi.

Karne sonucu ne olursa olsun çocuğa sevildiğinin hissettirilmesi ve dile getirilmesinin benlik gelişiminde büyük rol oynadığını vurgulayan Abay, ”Başarısızlığının nedeninin araştırılması, gerekli durumlarda uzmandan destek alınması uygun olur. Çocuk, başarılı diğer yaşıtları ve kardeşleriyle karşılaştırılmamalıdır. Karnesi çok iyi olan çocuklara fazla ilgi gösterilmesi, başarısız çocuğun üzerindeki baskıyı artırarak kaygı yaratacaktır” diye konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.