Kirazla gelen sağlık

doktor oneri

Kirazın meyve ve sapının ayrı ayrı yararlı olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Diyetisyeni Özgen Arı, ”B ve C vitaminleri ile magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan meyvesi, bu vitaminler ve antioksidan etkisiyle soğuk algınlığına iyi geliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm kanser türlerine karşı direnç sağlıyor. Ayrıca kanı sulandırıcı etkisi var” dedi.

Kirazın sapının kurutulduktan sonra kaynatılmasıyla elde edilen çayın da içildiğini ifade eden Arı, şu bilgileri verdi:

ÇAYLARIN DA UYGUN DOZLARDA TÜKETİLMESİ LAZIM

”30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlanabilecek bu çayın, yani idrar söktürücü ve bağırsak düzenleyici özelliği bulunuyor. Böbrekleri çalıştırarak, ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Böylece romatizma ve gut hastalıkları, eklem
kireçlenmesi ve damar sertliğine karşı olumlu etki yapıyor.”

Bitkilerin ilaçların ham maddesi olduğuna dikkati çeken Arı, ”Bu nedenle her meyve ve bitki ile bunlardan yapılan çay gibi ürünlerin, ilaçlarda olduğu gibi uygun dozlarda tüketilmesi gerekli. Aksi halde fayda yerine zarar getirebilir. Kirazı ve çayını da böbrek hastalarının dikkatli tüketmesi önemli” diye konuştu.
 
SAİMBEYLİ’DE ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ
 
Kirazı ile ünlü Adana’nın Saimbeyli ilçesi Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Uyanık ise bu yıl ürün rekoltesinin çok yüksek olduğunu, ilçede yaklaşık bin ton civarında rekolte beklediklerini ve bunun en az 500 tonunun başta Rusya olmak üzere, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini belirtti.

Bu yıl ürünün kalitesinin de çok iyi olduğunu belirten Uyanık, ”İklim şartları çok iyi gitti. Birinci kalite ihraçlık ‘Ziraat 900’ kiraz, 3,9 TL baş fiyattan üreticiden alınmaya başlandı. Yurt içi piyasaya sunulan Napolyon tipi kiraz ise 1,5 TL’den alıcı buluyor” dedi.

Modern yöntemle tarım yapılan bahçelerin, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından da kontrol altında tutulduğunu belirten Uyanık, ”Zararlı ürün kullanmadan tamamen organik üretim yapıyoruz. Saimbeyli kirazı, 5 santimetrelik uzun sapıyla rağbet görüyor. Bu sap sayesinde taşınma sırasında zedelenmiyor ve dalındaki güzelliğiyle tüketiciye ulaşıyor” diye konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.