Kesilen kurbanın ciğerine dikkat

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Parazitoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Atambay, Kurban Bayramı dolayısıyla kesilecek kurbanların ciğerlerine dikkat edilmesi ve kistli olup olmadığına bakılması gerektiğini bildirdi.

Doç. Dr. Metin Atambay, kurbanın ciğerinde kist olduğunun anlaşılması durumunda, ciğerin köpeklere verilmesi yerine derin bir çukura gömülmesi gerektiğini ifade etti. Hayvancılıkta ciddi ekonomik kayıplara neden olan hidatik kist hastalığının, insanlarda da ölümcül olabileceğine dikkati çeken Atambay, şunları kaydetti:

”Hastalıklı olduğu anlaşılan ciğerlerin köpeklere verilmesi tehlikeli bir durumdur. Köpeklere vermekle kistlerin içinde bulunan parazitlerin köpeklerin bağırsaklarında yerleşmesini sağlarız. Köpek bağırsağında gelişen parazitlerin yumurtaları çevreye saçılır ve bu yumurtalar insanlar tarafından yutulduğunda insan vücudunda bir kist oluşturur. Kistler, kestiğiniz kurbanın ciğerindeki kistin aynısıdır.”

Atambay, bu kistlerin insan vücudunda nereye yerleşeceğinin belli olmadığını ifade ederek, ”Bu kistler, karaciğer başta olmak üzere her türlü organı tutabilir. Beyin gibi organlara yerleşmesi halinde ise çok daha riskli hale gelir. Kistlerin patlamasıyla ani ölümler görülür. Bunun için, köpeklerle kistli ciğerlerin buluşmasını engellemek gerekmekte. Bu organlar yakılarak ya da köpeklerin ulaşamayacağı derinlikteki çukurlara gömülerek imha edilmeli” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.