Kene Kayseri’de can aldı

doktor oneri

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı şüphesiyle tedavi gören bir kadın öldü. Hastanın babası ile hastaya müdahale sırasında parmağına iğne batan ve yüzüne kan sıçrayan 2 sağlık personeli de tedavi altına alındı.

ERÜ Hastaneler Başhekim Vekili Prof. Dr. Kudret Doğru, düzenlediği basın toplantısında, Sabiha O.’nun (32), 17 Temmuz Cuma günü Adana’nın Tufanbeyli ilçesinden Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle hastanelerine getirildiğini söyledi.

Hastaya gerekli koruyucu önemler alınarak müdahale edildiğini ifade eden Prof. Dr. Doğru, ancak hastada kullanılan iğnenin bir sağlık personelinin parmağına battığını, bir diğer sağlık personelinin yüzüne de kan sıçradığını belirtti.

Prof. Dr. Doğru, durumu ağır olan Sabiha O.’nun acil servisteki ilk müdahalesinin ardından Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesine yatırıldığını, 18 Temmuz Cumartesi günü saat 01.15’te yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Hastalık bulaşma riski taşıyan biri doktor 2 sağlık personelinin de Enfeksiyon Kontrol Kurulu tarafından takibe alındığını ve anında tıbbi tedaviye başlandığını belirten Prof. Dr. Doğru, şöyle devam etti:

”Personelimizin ayaktan takip ve tedavileri devam etmektedir. Kendilerine izin verdik, şu an dinleniyorlar. Her iki personelimiz de bulaşıcı özellikle de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı konusunda gerekli korunma eğitimlerini almış profesyonel çalışanlarımızdır. Zaten bu konuda hastanemiz gerekli eğitim toplantılarını sıkça tekrarlamaktadır. Bulaşıcı hastalıklara müdahale eden tüm sağlık personeli her zaman hastalık bulaşma riskiyle karşı karşıyadır. Bu konuda yapılacak eğitimler ve alınacak önlemlerle ancak riskler azaltılabilecektir.”

Prof. Dr. Doğru, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını yayan kenelerin, Tufanbeyli bölgesine hayvan transferi ile geldiğini düşündüklerini söyledi. 

ÖLÜM ORANI ARTTI
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Yıldız, gazetecilerin soruları üzerine, sağlık personelinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olduğuna ilişkin herhangi bir belirti bulunmadığını, sadece riskli temas nedeniyle koruyucu tedaviye başladıklarını bildirdi.

Hastalığın 6-7 günlük süreçte ortaya çıkabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldız, çalışanlarını tehlikenin geçeceği 2 haftalık dönem içinde yakından takip edeceklerini ifade etti.

Doç. Dr. Yıldız, 2005 yılından bugüne dek 60’ın üzerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakasına müdahale ettiklerini, bu yıl içinde sadece 2 hastayı kaybettiklerini belirtti.

Sabiha O.’nun babasının da Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde tedavi altında olduğunu bildiren Doç. Dr. Yıldız, aynı aileden şüpheli kene ısırığı bulunan 3 kişinin de takibe alınmak için Kayseri’ye çağrıldığını söyledi.

Doç. Dr. Yıldız, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının bu yıl biraz daha ölümcül seyrettiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Geçen yıl ölüm oranımız yüzde 5 civarındaydı. Bu yıl yüzde 20’lere kadar ulaştı. Daha sezonun başındayız. Görünen o ki bütün Türkiye’de bu sayı erken yükselmeye başladı ve çok ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.