Kene domuz gribi gölgesinde kaldı ama…

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah İnci, kenelerin havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış olarak görüldüğünü, ancak barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabileceğini söyledi.

Domuz gribi gölgesinde kalan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının, en az onun kadar dikkate alınması gereken bir tehlike olduğunu belirten Prof. Dr. İnci, Kurban Bayramı nedeniyle artan hayvan satışları sırasında kış kenelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

KENELER KIŞ UYKUSUNA YATIYOR
Prof. Dr. İnci, otlaklarda, piknik alanlarında, tarlalarda, parklarda bulunan kenelerin, havaların soğumasıyla birlikte kış uykusuna yattıklarını söyledi. Kenelerin, havaların yeniden ısınmaya başlayacağı bahar aylarına kadar bu bölgelerde tehlike oluşturmadıklarını ifade eden Prof. Dr. İnci, şöyle dedi:

”Keneler havaların soğuması sonucu çevrede tehlike olmaktan çıkmış gibi görülebilir, ama barınaklardaki ya da meralardaki hayvanlar üzerinde kış keneleri bulunabilir. Eğer kene hayvanın vücuduna tutunmuşsa çevre ısısını engel olmaktan çıkarıyor ve doyana kadar kan emmeye devam edebiliyor. Eğer hayvana tutunmamışsa, çevre ısısı da düşmüşse kış uykusuna yatıyor. Bunun için de toprakta ya da barınaklarda gizlenecekleri yerlere çekiliyorlar ve kışı burada geçiriyorlar.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.