Kendi kendine meme muayenesi erken teşhiste önemli

Meme kanserinde erken tanının, tedavi başarısını etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden Genel Cerrah Prof. Dr. Serdar Saydam, memede lezyon olması halinde hemen hekime başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

Kendi kendine meme muayenesinin mamografiye yardımcı olduğunu söyleyen Genel Cerrah, “Ama hiçbir zaman mamografinin yerine geçmez” dedi.

MUAYENE DOĞRU ŞEKİLDE YAPILMALI

Kendi kendine yapılan meme muayenesinin püf noktalarına da değinen Saydam, “Memeyi tutup iki taraftan sıkmak hiçbir şekilde doğru bir yöntem değildir. Genellikle hastalar hangi tarafı muayene edeceklerse o tarafın elini başının arkasına koyup ayaktayken hafif dairesel hareketlerle memeyi parmak uçlarıyla göğüs duvarı arasında sıkıştırmaları ve koltuk altı muayenesi için de karşı eli koltuk altına koyup diğer elle üzerini kapatmaları yine dairesel hareketlerle sıkıştırarak muayene etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Bu tarz muayeneleri ön muayene olarak değerlendirmek gerektiğini dile getiren Prof. Saydam, “Hastalar zaten doktora yılda bir defa gidiyorlar. Kendi kendine yılda on iki defa meme muayenesi yapmaları gerekiyor. Adet gören bir kadınsa iki adetin ortasında yumurtlama zamanında, adet görmüyorsa herhangi bir zamanda bu muayeneyi yapabilirler” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.