Kendi dokusundan yapılan yüzle yeniden gülümsüyor

Van’da yaşayan ve av tüfeğinin ateş alması sonucu yüzü parçalanan Erdoğan Akyüz, Edirne’de yapılan operasyonların ardından yeni bir yüze ve yeni bir hayata kavuştu.

Yaklaşık bir yıl önce tüfekle yüzünden ağır yaralanan Akyüz, baygın halde Van Devlet Hastanesinden, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan müdahalenin ardından hayata döndürülen Akyüz, yaklaşık 4 aylık tedavisin ardından uyandı ancak aynaya baktığında yüzünün yarısının olmadığını görünce büyük bir şok yaşadı.

8 AMELİYATTAN SONRA SAĞLIĞINA KAVUŞABİLDİ

Doktorlar ve ailesinin desteğiyle moral bulan Akyüz’ün parçalanan yüzü, bacak ve kalçadan alınan dokular ve yapılan estetik ameliyatlarla düzeltildi.

Geçirdiği sekiz ameliyatın ardından yüzünün düzeldiğini aktaran Akyüz, ”Beni tekrar hayata bağlayan başta Serkan hocam olmak üzere tüm doktorlardan Allah razı olsun. Yüzümü düzelttiler. Artık yürüyebiliyorum, yemek yiyip, su içebiliyorum. Sağlığıma tekrar kavuştum. Yüzüm de güzel oldu” diye konuştu.

“BACAKLARINDAN DOKU NAKLİ YAPTIK”

Trakya Üniversitesinden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Balta ise, “Geldiği zaman yüzünde çok ciddi yaralanma vardı. Sağ çene kemiği, sağ yanağı, yani gözünün altındaki yapıların tamamı kaybolmuştu. Biz onları vücudundan parçalarla tamamlamaya çalıştık. Bacaklarından doku nakli yaptık. Kemik ve deri kısımları kullanarak çene kemiği oluşturmaya çalıştık. Kalçadaki dokulardan destek aldık. Kendi yağlarını kullanarak yüze dolgu yaptık. Kendi dokusunu kullanarak yüzünü yapmaya başladık. Ağız iç astarı ve dış kısmını oluşturduk. Artık kendi ihtiyacını görebiliyor, yemek yiyebiliyor. Fakat bir kaç işlemi daha var. Dokular yumuşadıkça yüzüne eksik olan parçaları koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.