Kemik ağrısı osteoporoza işaret edebilir!

doktor oneri

Osteoporoz, kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucu daha zayıf hale gelmesi ile ortaya çıkan sistemik bir hastalık.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Sıldır, kısaca kemiklerin kütlece azalması olan osteoporozun menopozdan, bazı hastalıklar veya ilaçların kullanımından sonra ortaya çıkan yaygın metabolik bir kemik hastalığı olduğunu söyledi.

OSTEOPOROZUN EN ÖNEMLİ NEDENLERİ

Ortalama yaşam süresinin yükselmesi ve yaşlı nüfus oranının artmasının bu hastalığı daha görünür hale getirdiğini aktaran Dr. Sıldır, kemik erimesinin ortaya çıkmasındaki en önemli etkenleri şöyle sıraladı:

• Yaşlanma, (45 yaşından sonra).
• Küçük kemik yapısı olan kısa boylu ve aşırı zayıf olmak.
• Vücut kitle endeksinin 19’dan az olması.
• Aile ve birinci dereceden akrabalarda osteoporozla ilgili hastalık öyküsünün bulunması.
• Yeme bozukluğu hastalıklarının varlığı.
• Erken menopoz.
Sigara ve alkol alışkanlığı, fast food, gazlı ve şekerli içecek kullanımı.
• Bağırsaklarda görülen emilim bozuklukları.
• Sedanter hayat tarzı veya hareketsizlik.

OSTEOPOROZ BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

İlk dönem osteoporozda hasta, herhangi bir belirtiyle karşılaşmasa da bu durum zamanla değişiyor. Hastalık ilerledikçe kemik dokusunun direnci geri dönülmez şekilde azalıyor ve kemiklerde ciddi ağrılar görülebiliyor. Çok daha ileri safhalarda ise kemiklerde görülen kırılmalar en sık görülen komplikasyonlardan biri.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Düşük kemik yoğunluğu ve kemik yapısında bozulmayla karakterize ve kemiğin kırılmaya eğiliminin artıran sistemik bir hastalık olan osteoporoz, daha çok kadınlarda görülüyor. Bu durumda; erkeklerin kadınlara oranla daha kısa ömürlü olması ve erkeklerde kemik kütle oranının yüksek olması önemli bir etken.

Aynı zamanda erkeklik hormonu olan testosteronun kemikler üzerindeki koruyucu etkisi ve kemik erimesini hızlandıran menopoz döneminin erkeklerde olmaması da bu hastalığın kadınlarda daha fazla görünmesinde etkin rol oynuyor.

OSTEOPOROZLA SAVAŞMAK İÇİN 6 ÖNEMLİ BESİN

Osteoporoz tanısı, kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile konuluyor. Dr. Sıldır, “Ölçüm sonucunda sadece osteoporoz olduğunuz ortaya çıkarsa dışardan alacağınız D vitamini ve kalsiyum ayrıca önerilen egzersizleri yapmanız yeterlidir. İleri safhalar için ise hastalığın şiddetine göre daha farklı tedavi yöntemleri uygulanır” diyor.

“Beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler bu hastalığa yakalanma riskiniz büyük ölçüde engelleyecektir” ifadesini kullanan Sıldır, ağırlık verilmesi gereken besinleri ise şöyle anlatıyor:

• Başlıca süt ve süt ürünleri peynir, yoğurt vs.
• Mısır, kara buğday, yulaf, darı, buğday gibi rafine edilmemiş tahıllar.
• Badem, yer fıstığı, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yemişler.
• Tüm taze meyveler ve aynı zamanda kurutulmuş meyveler.
• Keten tohumu, ayçiçeği tohumu gibi yararlı tohumlar.
• Baklagiller.

BESLENMENİN YANINDA FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Osteoporozdan sadece beslenerek korunmanın mümkün olmadığını dile getiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Sıldır, haftada en az 3 gün ve günde 45 dakikalık yürüyüş, yüzme ve fitnes gibi aktivitelerin yapılmasını öneriyor.

VİDEO: TAKVİYE D VİTAMİNİ GEREKLİ Mİ?saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.