“Kellik bir hastalık, çözüm doktorda aranmalı”

Saç dökülme yaşı 18’e kadar düştü. Öte yandan saç ekimi teknolojisi de giderek gelişiyor, Türkiye bu alanda ilk akla gelen ülkelerden biri.

Ancak uzmanlara göre vaka sayısı ile birlikte merdiven altı uygulamalar da artıyor.

Avrupa’daki toplam doktor sayısı kadar Türkiye’de saç ekimi yapan klinik olduğunu belirten Saç Ekim Uzmanı Dr. Özgür Öztan, ”Ama maalesef bu düşük kalitede yapılıyor. İnanın büyük tehlike var, çok sıkıntılı sonuçlar çıkabilir” diyor.

Bazı kötü uygulamaların geri dönüşü olmadığını belirten Öztan, “Donör dediğimiz bir bölge var. Buradaki saçları düzgün harcamamız lazım. Donör bölgesinin zarar görmesi demek bizim işimizin çok zorlaşması demek ve bazı hastaların belkide çare bulamaması demek” diye konuştu.

Bu konudaki farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Saç Ekimi Konferansı’na bu yıl Türkiye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen uzmanların mesajı ortak: Mutlaka bir doktora başvurulmalı.

Dr. Öztan da bu noktaya vurgu yaptı, “Kellik problemi aslında bir hastalık, buna multidisipliner yaklaşmak lazım. Medikal tedaviler, kozmetik tedaviler gibi saç ekiminin yöntemleri var. Bunların hepsini kombine edip hastaya düzgün tedaviyi sağlamak lazım ve bu işlem mutlaka doktor tarafından yapılmalı” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.