Kelliğe “kök hücreli” çözüm geliyor

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Antalya’da düzenlenen 2. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi‘nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kök hücre gen tedavi ve hücresel ürünlere yönelik uzun süredir çalışma yaptıklarını bildirdi.

Kök hücre mükemmeliyet merkezi kuruluş çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şahin, kök hücre ve hücresel ürünlerin laboratuvarlarda üretilmesine yönelik araştırmalarının da devam ettiğini kaydetti.

Birçok kanser hastalığının tedavisine yönelik yeni kemoterapik ajanlar geliştirmek istediklerini anlatan Şahin, kanserli hücrelerin “karakterizasyonu” üzerinde çalıştıklarını belirtti.

“KANSERDEN DİŞ HASTALIKLARINA KADAR GENİŞ BİR ALANDA ÇALIŞIYORUZ”

Kanserin, hücrenin yapısının bozularak kontrolsüz bölünmesiyle oluştuğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Sağlıklı hücrelerde yan etkisi olmayan, direkt kanser kök hücreleri üzerinde öldürücü etkisi bulunan akıllı moleküller dizayn ederek hastalıkların tedavisinde yeni kemoterapik ajanlar geliştiriyoruz. Klinik çalışma aşamasındayız. Plastik cerrahiye yönelik çalışmalarımız var. Diş hekimliğinin sorunlarının çözülmesine yönelik, çene kemikleri, implant teknolojilerinin gelişmesine yönelik, ortopedik hastalıkların hızlı şekilde tedavi edilmesine yönelik kök hücre çalışmalarımız var. Klinik için üretim alt yapımızı tamamladığımızda geliştirdiğimiz bu kök hücre tedavilerini piyasaya sürebiliriz.”

SAÇ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN DE KULLANILACAK

Dökülen saçların yeniden çıkarılmasına yönelik de çalışmaları olduğunu kaydeden Şahin, kök hücreyi değil bundan elde edilen molekülleri kullanıp formüle ettiklerini bildirdi.

ÇALIŞMA HENÜZ KLİNİK AŞAMASINDA

Son dönemde yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını aktaran Şahin, şu bilgileri aktardı:

“Özel kök hücre kaynaklarımız var. Bunların üzerinden moleküler kokteyller elde edip jel ve krem olarak formüle ediyoruz. Kelliğin tedavisinde kullanabiliyoruz. Bununla ilgili preklinik (klinik öncesi) çalışmalarımızın bittiğini müjdeleyebilirim. Patent aşamasındayız. Klinik çalışmalarımızla ilgili sonuçları da kısa süre içerisinde göreceksiniz. Bu ürünün sadece saç çıkarma değil aynı zamanda saçın rengini değiştirmeye yönelik de özelliği var. Saçının siyahlamasını arzu edenler kullanabilir. Henüz klinik aşamasında. Patentini aldıktan sonra klinik çalışmalarını da bitireceğiz. Klinik çalışmaların sonucuna bağlı olarak piyasaya sürme arzusundayız. Çok güzel sonuçlar alıyoruz. Hem erkekler hem de kadınlar kullanabilecek.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.