Kedilerinizi kendinizden sakının

Domuz gribi virüsün insandan kediye geçmesiyle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ntvmsnbc’ye açıklamalarda bulundu.

Prof Yılmaz son aylarda İngiltere, Amerika, Canada ve İrlanda’da yapılan araştırmalarda virüslü domuzların çevresinde bulunan kişilerde hastalık gözlenmediğinin rapor edildiğini söyledi. Yılmaz, “H1N1 virüsü bulunan domuzların çevresindeki turistler, çiftlik sahipleri üzerinde virüs görülmemiş. Yalnız Kanada’da bir iki vakaya rastlanmış” dedi.

Domuz gribinin şu anda hayvanlarda çok görünmediğini kaydeden Yılmaz, insanlarda virüsün daha sık görüldüğünü sözlerine ekledi.

Prof Yılmaz virüsün insandan kediye geçmesiyle alakalı olarak “tür değiştirdi”ğini vurguladı. Virüsün başka hayvanlara sıçramasının genetik değişim açısından risk oluşturacağını anlatan Yılmaz hayvan sahiplerine bir uyarıda da bulundu.

Yılmaz, “Virüsün insanlardan hayvanlara bulaşma olasılığı şu anda daha yüksek gözüküyor. Bu yüzden grip olan hayvan sahipleri özellikle kedi sahipleri hayvanlarını kendilerinden uzak tutsunlar” dedi.

9 soruda domuz gribi aşısı

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.