Kaya tuzu yararlı mı, zararlı mı? (Canan Karatay’ın önerisi tartışılıyor)

Kaya tuzu faydalı mı? Yoksa sofra tuzunun barındırdığı tehlikeleri barındırıyor mu?

Canan Karatay‘ın kaya tuzunun sağlıklı olduğu yönündeki açıklamasına tepki gösteren Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Bülent Polat, “Kaya tuzu diyerek insanların avuç avuç bol miktarda almalarını tavsiye etmek tıbbi olarak büyük bir yanlış. Bir kalp hastası, bir tansiyon hastası söylenenlere uyup avuç avuç tuz alırsa büyük sıkıntı çıkar” dedi.

“KAYA TUZU DA SODYUM KLORÜR İÇERİYOR”

Dr. Polat, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının tuzun her türünden uzak durması gerektiğini belirterek, “Hipertansiyon, kalp, böbrek yetersizliği ve kalp kapakçığı hastalarında tuzu kısıtlıyoruz. Sodyumun su tutucu etkisi bunlarda hayati tehlikeye yol açabilir. Biz bu insanlara tuzu kısıtlarken kaya tuzunu alabilirsiniz dememiz mümkün değil çünkü kaya tuzu da sodyum klorür içeriyor” diye konuştu.

“HASTALAR TEDAVİLERİNİ BIRAKIYOR”

Bazı hastalarının medyadaki haber ve demeçlerden sonra hekimlerinin önerdiği tedaviyi uygulamaktan vazgeçtiğine dikkat çeken Dr. Polat, şunları söyledi:

“Biz bu yanlış mesajların etkisini birebir yaşıyoruz doktor olarak. Mesela tuz kısıtlaması olan hastamız yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ile geliyor. Vücudunda ödem olmuş, ‘ben turşu yemeye başladım, çok faydalıymış, hem de tuz” diyor. Bu son derece yanlış.”

Fotoğraf: Getty Images Turkey

VİDEO: HANGİ TUZ DAHA SAĞLIKLI?

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.