Katar’da ilk domuz gribi vakaları

doktor oneri

Katar ajansının haberine göre Sağlık Bakanı Abdullah El Kahtani, grip belirtileri gösteren çocukların tedavi altına alındıktan sonra iyileşmeye başladığını belirtti.

Bakan, ilk vakada Yeni Zelandalı iki yaşındaki çocuğun ailesiyle Avusturya’dan geldiğini, ikinci vakada ise 2,5 yaşındaki Amerikalı çocuğun New York’tan Bangladeş üzeri Katar’a geldiğini kaydetti.

Diğer Körfez Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn’de de domuz gribi vakası görülmüştü.

ÜRDÜN’DE İLK H1N1 VAKASI

Ürdün’de ilk domuz gribi vakası görüldü. Sağlık yetkilileri, geçen hafta ABD’den gelen iki genç kadında domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, ”Grip semptomları gösteren iki hastada, H1N1 virüsü tespit edildi. Hastalar ve aileleri gözlem altında” denildi.

KANADA’DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 7’YE YÜKSELDİ

Kanada’da domuz gribinden ölenlerin sayısının 7’ye yükseldiği bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansından yapılan açıklamada, Quebec eyaletinde hafta sonu 2, bugün 1 kişinin H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Halen 212 kişinin ülke genelindeki hastanelerde tedavi altında olduğu kaydedilen açıklamada, şu ana kadar domuz gribi salgınından hiç etkilenmeyen New Founland eyaletinden ilk vakanın duyulduğu ifade edildi. Bu açıklama ile domuz gribi Kanada’nın tamamına yayılmış oldu.

Son gelişmelerle birlikte, Kanada genelindeki domuz gribi vaka sayısı 4 bin 49’a yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansının verilerine göre, hasta sayısının eyaletlere göre dağılımı şöyle:
”Nova Scotia 81, British Colombia 172, Alberta 264, Ontario bin 907, Quebec 971, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 327, NWT 2, Manitoba 154, P.E.İ. 3, Nunavut 164 ve New Founland 1.

ARJANTİN’DE 3 AYLIK BEBEK VİRÜSÜN İLK KURBANI OLDU

Arjantin’de domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virsünün ilk kurbanı 3 aylık bir bebek oldu.

Yetkililer, virüsün genetiğinde gribin kuş, domuz ve insanda görülen gribin özelliklerinin bulunduğunu belirterek, bebeğin virüsü nasıl veya nerden kaptığının kesin olarak bilinemediğini kaydetti.

Güney yarımkürede kış mevsiminin yakınlaştığı son günlerde özellikle Şili ve Arjantin’de H1N1 vakalarında artış görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dün yapılan açıklamada, 76 ülkede 163’ü ölümle sonuçlanan 35.928 vaka olduğu kaydedilmişti.

Katar’da ilk domuz gribi vakalarısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.