Kartoğlu: Domuz gribi aşısı güvenilir

Dünya Sağlık Örgütü Aşı-Biyolojik Departmanı’nda görev yapan Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, domuz gribiyle ilgili NTV’nin sorularını yanıtladı.

Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, şunları söyledi: “Belirsizlikle gelişen bu pandemiye karşı bütün dünya daha hazırlıklı olmak zorunda. Bu pandemiyle karşı savaş bir kişinin, bir bakanlığın ya da Dünya Sağlık Örgütü gibi bir kuruluşun tek başına yapacağı bir savaş değil.

Mevcut rakamlara bakıldığında, mevsimsel gripten daha fazla ölüm olduğu gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Ama Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinin bu aşamada daha önceki pandemilerle karşılaştırılmasının bilimsel açıdan doğru olmadığını savunuyor. Mevsimsel grip, yılın belli döneminde oluşuyor. Ama domuz gribi Şubat ayında başladı ve Meksika’dan dünyanın bir sürü ülkesine yayıldı.

Yaş gruplarına bakılınca mevsimsel grip en çok 65 yaş üzerini öldürürken, pandemik grip daha genç yaş gruplarını, çocuklara kadar inen yaş gruplarını etkisi altına alıyor. Bu yürümeye başlayan bir bebek ile üç yaşında olup iki yıldır yürüyen bir çocuğun yürümesini karşılaştırmaya benziyor. Elimizde bir yıllık veri bile yok. Çok şiddetli bir hale gelebilir de gelmeyebilir de.

Hamile kadınlarda ilk üç aydan sonra çok büyük tehlikesi var. Mevsimsel gripten en büyük farkı, bütün belirtileri benzer olmasına karşın bu pandemi virüsünün sebep olduğu durumlarda hızla ilerleyen zatürree vakaları ortaya çıkıyor. En çok gebe kadınları, kronik bir hastalığı olanları ve 15-49 yaş arasındaki grubu çok şiddetli etkileyebiliyor.

Grip aşıları 60 yılı aşkın süredir kullanılıyor ve tüm yaş gruplarında güvenli olduklarına ilişkin çok güçlü bir kayıt oluşturuldu. Yan etkiler her aşıda olduğu gibi bunlarda da var. Büyük çoğunluğu lokal yan etkiler. Yani aşının yapıldığı yere ilişkin etkiler. Onun dışında ateş yükselmesi, kas, eklem ve baş ağrısı gibi 1-2 gün içinde geçebilen etkiler. Bu aşının bunlardan farklı bir yan etkisi kesinlikle yok.

Bu aşı dünyanın en zor lisans alınan yerlerinde lisans almış. İki aşıdan söz ediliyor; biri iyi, öbürü daha kötü falan gibi. Bu da doğru değil.

Dünya Sağlık Örgütü, bu aşıya ulaşamayan ülkelere yardım etmek amacıyla 9 ülkeden ve aşı üreten firmalardan 200 milyon doz aşı bağışı sözü aldı. Bu aşıya yeni deniyor ama mevsimsel grip aşısı da yeni; çünkü her yıl değişiyor. Yani aşı güvenilirdir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.