Karpal tünel sendromu masa başındakileri tehdit ediyor

Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hareket sırasında tutulan el parmaklarında, bazen de kola doğru yayılan ağrı ve uyuşukluğun arttığı bir durum.

Hastalığın genellikle elin ortasında bulunan median sinirin bası altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterdiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Davud Yasmin, el bileğini kullanarak çalışanların risk altında olduğunu söyledi.

Rahatsızlığın başlangıç şeklinin özellikle hamur yoğurmak, elde çamaşır yıkamak, el işi yaparken veya bilgisayar tuşlarına basarken yani el bileğini kullanarak yapılan hareketli işlerde uyuşukluk, özellikle ilk üç parmakta elektrik çarpar gibi elektriklenme olduğunu vurgulayan Uzman, şöyle devam etti:

“Hastalar genellikle geceleri ağrıların artmasından ve yanma tarzı bir acının uykudan uyandıracak kadar fazla olmasından şikâyet ederler. Bu durum hastalığın ilerlemesi ile doğru orantılı olarak farklılık gösterir.”

TEDAVİ EDİLMEZSE EL FONKSİYON KAYBINA YOL AÇABİLİR

Karpal tünel hastalığının, teknolojinin gelişmesiyle birlikte arttığını aktaran Yasmin, tedavi edilmeyen sorunun, geri dönüşsüz el fonksiyon kaybına neden olabildiğini vurguladı.

Hastalığının bulunduğu evreye göre farklı tedavi seçeneklerinin olduğunu dile getiren Yasmin, EMG testi ile hastalığın % 90 teşhis edildiğini söyledi.

Karpal tünel sendromu ameliyatından sonra hastaların 10 gün ile 3 hafta arasında normal hayatlarına dönebildiğini belirten Dr. Yasmin, “Hastalığın tam iyileşmesi sinirdeki harabiyet miktarına bağlı olarak 6 ay – 2 yıl arasındadır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.