Karne günü için uyarı!

Uzmanlar karnenin, sadece çocuğun o dönem içinde öğrendiği derslerle ilgili değil, yaşam başarısına dair bir derecelendirme olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Peki, karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranılmalı?

Öncelikle üzerinde durulması gereken noktanın başarı kavramı olduğunu belirten Psikolog Dilay Süloğlu, başarı düzeyinin her bireyde farklı ve özgün yorumlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Bir alanda başarılı olan bir öğrencinin her alanda aynı düzeyde ve sürekli başarılı olacağını düşünmenin yanılgıya götürebildiğine dikkat çeken Süloğlu, şunları söyledi:

“Sürekli başkalarıyla kıyaslanan çocuğun özgüveni düşer ve motivasyonu günden güne azalır. Her bireyin öğrenme şekli, süresi ve dikkat düzeyi birbirinden farklıdır. Ebeveynler çevrelerindeki diğer ailelerin çocuklarıyla kıyaslama yaparak, eleştirerek ve hatta cezalandırarak sonuca ulaşacaklarını düşünseler de bu gerçekçi değildir. Her çocuk birbirinden bağımsızdır ve başarı düzeyleri de değişkendir.”

“SONUCA DEĞİL, SÜRECE ODAKLANMALIYIZ”

Yargılayıcı ve reddedici bir tutumdan önce çocuğu anlamaya çalışmanın önemine vurgu yapan Süloğlu, “Çok sayıda faktör çocuğun performansı üzerinde etkili olabilir. Ortaya çıkan başarısızlık hiçbir zaman tek yönlü değildir. Aile içi sorunlar, dikkat eksikliği, depresyon, kaygı, düzensiz çalışma alışkanlığı, öğrenme sorunları ve benzeri olmak üzere çocuğun başarısı üzerinde etkili olur” ifadesini kullandı.

Sonuçla karşılaşıldığında duygusal tepkileri kontrol etmenin ve çocuğun kişiliğine vurgu yapmak yerine davranışına vurgu yapmak gerektiğinin daha doğru olduğunu dile getiren Süloğlu, “Kişiliğe yönelik olumsuz tutumlarla karşılaşan çocukta “yalnızca başarılıysam değerliyim” gibi işlevsel olmayan bir inanç gelişebilir. Bu da akademik başarısızlığın beraberinde ruhsal sorunları doğurur. Çocuk, ailesi tarafından sadece başarılarının kabul edileceği düşüncesine kapılırsa, yalan söyleme ya da kaçınma gibi yollara başvurabilir” uyarısında bulundu.

KÖTÜ KARNE GETİREN ÇOCUĞA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Psikolog Dilay Süloğlu, karnesi kötü olan çocuğa yaklaşım konusundaki öneriylerini ise şöyle sıraladı:

– Başarısızlık sadece çocukla ilgili bir durum değildir. Alt etmenlerini inceleyin. Bir uzman ile beraber çocuğun gelişim düzeyini, öğrenme biçimlerini ve dikkat becerilerini gözden geçirin. Stratejiler belirleyin.

– Performansını etkileyebilecek olan dışsal etkenleri inceleyin (aile içi sorunlar, şiddet, kaygı bozukluğu, fiziksel rahatsızlıklar vb.)

– Mükemmeliyetçi beklentilerinizin farkına varın. Bunları çocuğunuza yansıtmamaya gayret gösterin.

– Başarısızlığı üzerinde durmak yerine, başarı kavramı üzerinde durun ve başarılı olacağına dair motive edin.

– Sadece bir tek “zeka” ya da “yetenek” yoktur. Çocuğun birçok alana eğilimi olabilir. Yeteneklerini keşfetmesine olanak vererek; başarılı olduğu yönler olduğunu görmesini sağlamalısınız.

– Başarılı karne getiren çocukların ödüllerini abartmayın. Maddi ödüllerden ziyade manevi ödülleri kullanın.

– Tatil süresince çocuğunuzun dinlenmesine fırsat verin ve “çalış” baskısı yapmayın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.