Karne alırken ölen Açelya organlarıyla umut oldu

Bandırma’da 7. sınıf öğrencisi Açelya Ergin, cuma günü okulda karne aldığı sırada fenalaşmış, hastaneye kaldırılan küçük kızın beyninde baloncuk (beyin anevrizması) olduğu belirlenmişti.

Sonrasında beyin ölümü gerçekleşen Açelya Ergin’in ailesi, kızlarının organlarını bağışlamaya karar verdi.

Ergin’in karaciğer ve böbrekleri Uludağ Üniversitesi’nde nakil bekleyen hastalara nakledilecek.

BEYİN ANEVRİZMASI (BALONCUK) NEDİR?

Beyin damarlarının duvarındaki kas tabakasının zayıflığından dolayı damarda oluşan balonlaşmaya beyin anevrizması denir. Bu balonlaşma damar duvarında incelme ve zayıflamaya neden olur. Damarın zayıfladığı bu yerden yırtılması sonucunda beyin kanaması oluşur. Beyin anevrizması her yaşta görülebilir. 

ANEVRİZMA NASIL BELİRTİ VERİR?

Beyin anevrizmaları asemptomatik veya semptomatik olabilirler. Küçük ve yırtılmamış bir anevrizmanın genellikle belirti vermiyor. Bazen anevrizmalar küçük bir damar yırtığından kanar. O zaman beyin içine çok az miktarda kanama olur. Bazen de yırtık çok büyük olur; bu durumda çok daha ciddi bulgular ve hatta ölüm oluşabilir. Anevrizma patlamasına sonucu şu belirtileri verebilir: 

-Ani başlayan ve daha önce hiç hissedilmeyen kadar şiddetli baş ağrısı.
– Bulantı ve kusma.
– Ense sertliği.
– Işığa karşı hassaslık.
– Nöbet.
– Bilinç yitimi

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.