Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 lira

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yapılan “Hasta Bazlı Maliyet” çalışmasına göre, tanı konulmak üzere muayene edilen ve tetkikleri yapılan kardiyoloji hastasının maliyeti 36,221 lira, laboratuvar tetkiksiz, ayakta tedavi edilen hastaların maliyeti ise ortalama 21,424 lira olarak hesaplandı.

Medimagazin’in haberine göre, Dokuz Eylül Üniversitesinden İbrahim Yüksel ve Emine Yasemin Yeğinboy, İzmir’deki üniversite hastanelerinin giderlerini baz alarak, kardiyoloji polikliniğinde muayene olan ve ilgili tetkik birimlerinde tahlilleri yapılan bir hastanın ortalama maliyetini hesapladı.

Çalışmada, kardiyoloji polikliniğinde başvurulan her bölüm için (kayıt, muayene, EKG, laboratuvar) maliyetleri ortaya çıkarıldı. Bu hesaplamalarda hastanenin bir hasta için harcadığı ortalama giderler hesaplandı ve tanı maliyeti ortaya konuldu.

Hastane maliyet hesaplama çalışmalarında genellikle birimlerin maliyetleri toplanarak toplam maliyet hesaplanıyor. Birimin hesaplanan bu maliyeti hasta sayısına bölünerek de “hasta bazlı hizmet birim maliyeti” ortaya çıkarılıyor.

HASTA MALİYETLERİNİN OLUŞTURULMASINDA GÜÇLÜK ÇEKİLİYOR

Ancak, aynı polikliniğe başvuran hastaların muayeneleri ve uygulanan tedavileri birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle, hasta maliyetlerinin oluşturulmasında güçlük çekiliyor ve hastanede oluşan giderler tam anlamıyla hasta maliyetlerine yüklenememiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nin 30 Eylül 2015 tarihli sayısında yayımlanan çalışmada; hastane işletmeciliğinde çok önemli bir yer tutan hasta maliyetleri hesaplaması yapılırken, her hastanenin hastalara sunmuş olduğu hizmete göre kendi maliyet analizlerini yapması öneriliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.