Karadeniz’de kan bağışı artıyor

Türk Kızılayı Trabzon Şube Başkanı Fuat Adıgüzel, kanın sadece insandan temin edilebilen çok önemli bir ürün olduğunu, hayatı için hayati önem taşıdığını belirtti.

Kızılay kan merkezleri aracılığıyla geçen yıl ülke genelindeki kan merkezinde 655 bin ünite kan alındığını ifade eden Adıgüzel, ”bu sene ise hedef 900 bin ünite kana ulaşmak. Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacı 1,5 milyon ünitenin üzerinde. Bu ihtiyacın çok ciddi bir bölümünü kan merkezlerimiz temin ediyor.

Ülkenin kan ihtiyacını temin etmek için Kızılay’ın yürüttüğü çalışmalar son üç yıldır yoğun şekilde devam ediyor” dedi.

Adıgüzel, yörede yılda ihtiyaç duyulan kan miktarının 35-40 bin ünite arasında değiştiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:
”Uzun yıllar bu ihtiyacın yüzde 30-40 civarındaki bölümü Kızılay kan merkezlerince karşılandı, ancak gelinen noktada artık ihtiyacın yüzde 60’lık bölümünü karşılayabiliyoruz. Bölgenin ihtiyacı olan kanı karşılamada Kızılay olarak her geçen yıl biraz daha iyi seviyeye ulaşıyoruz. Hedefimiz bu oranı gelecek dönemlerde daha da yukarı seviyelere çıkarabilmektir. Bölgede ihtiyaç olan kanın diğer bölümü İstanbul, Ankara ve Erzurum’daki kan merkezlerinden geliyor.”

Doğu Karadeniz yöresinde 2008 yılında toplam 21 bin ünite kan toplandığını anlatan Adıgüzel, ”Bu yıl ise Gümüşhane’de 2 bin, Rize’de 3 bin 500, Artvin’de bin, Giresun’da 2 bin 100 ve Trabzon’da 8 bin ünite olmak üzere toplam 16 bin 600 ünite kan alındı. Yıl sonuna kadar 25-30 bin ünite civarında kan toplamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

TRABZON BÖLGE KAN MERKEZİ BAĞIŞTA 6. SIRADA

Adıgüzel, Kızılayın ülke genelinde 15 bölge kan merkezi bulunduğunu, ülkenin kan ihtiyacının büyük kısmının bu merkezler aracılığıyla karşılanmaya çalışıldığını söyledi.

Trabzon Bölge Kan Merkezi’nin 2009 yılının mayıs ayında nüfusa göre kan bağışı oranı sıralamasında 15 bölge arasında 13. sırada bulunduğunu belirten Adıgüzel, yaptıkları çalışmalar ve halkın katılımıyla bağış oranının artmasına bağlı olarak 6 basamak birden yükselerek 7. sıraya yerleştiğini ifade etti.

Adıgüzel, 7 aylık sivil kan bağış sayıları kentsel nüfusa göre dağılımında birinci sırada Eskişehir, ikinci Düzce, üçüncü Kayseri, dördüncü Antalya, beşinci Erzurum ve altıncı sırada Trabzon Bölge Kan Merkezinin bulunduğunu, İzmir, Bursa ve Samsun’un Trabzon’un ardından geldiğini kaydetti.

Fuat Adıgüzel, bölgedeki kan merkezlerinde personel ve ekipman ihtiyacı bulunmadığını, ancak Trabzon merkezde iki doktora ihtiyaç olduğunu belirterek, bu sorunun da halledilmesi durumunda halka daha verimli hizmet sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.