Karaciğer nakliyle anneden bebeğe ikinci hayat

Kocaeli’de oturan 34 yaşındaki Neslihan Uzar ile 35 yaşındaki Aydan Uzar çiftinin ikinci oğulları Yusuf Emre, doğumdan itibaren başlayan sarılığı geçmeyince, karaciğer naklinin gerekli olduğu PFIC (İlerleyici ailevi intrahepatik kolestaz) tanısı aldı. 

İzmir’de özel bir hastaneye başvuran çiftin bebeğine, nakil öncesi kilo alması gerektiği için özel diyet programı uygulansa da kilo alımı durup sarılıkta artış gözlemlenince acil nakil operasyon kararı verildi.

Ameliyat öncesi tetkiklerinde kan değerlerinde yükselmeler olduğu belirlenince donör olmasından vazgeçilmek zorunda kalınan baba yerine, uygun şartları taşıyan anneden nakil yapılması kararlaştırıldı. 

Yusuf Emre Uzar, 5 ay 11 günlük ve 5 kilo 500 gram ağırlığındayken girdiği operasyonun ardından annesinden nakledilen karaciğer parçasıyla yaşama tutundu.

Ameliyat ekibinden Prof. Dr. Sema Aydoğdu, genelde küçük bebeklerde öncelikle anneleri değil, diğer birinci derece akrabaları verici adayı yapmak istediklerini belirterek, bunun nedenlerini şöyle anlattı: 

“Annenin her gebelikten sonra toparlanması, iki yılı bulur. Çünkü gebelikte de lohusada da vücudundaki tüm kemik, demir, protein ve vitamin bebeğe harcanıyor. Anne bunları kaybettiği için yerine koyması zaman alıyor. Lohusayken eğer bebeğiniz hastaysa üzüntüden sütünüz bile azalır, kesilebilir. O nedenle nakilden sonra annenin Yusuf Emre’yi emzirebilmesi harika bir şey. Mucize gibi. İkisi de çok iyi. Bunca yıllık meslek yaşamımda ilk kez nakil sonrası bir annenin bebeğini emzirdiğine tanık oluyorum.”

Anne Neslihan Uzar da eşinin de kendisi gibi donör olmak istediğine değinerek, “Çocuklarımız için anne baba olarak canımızı vermeye hazırız. Kötü günler geride kaldı. Oğlumun hayata tutunması, iyi olması, her şeyin üstünde” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.