Karaciğer kanserine kanla erken teşhis

Çinli araştırmacılar karaciğer kanseri için dünyanın ilk erken teşhis yöntemini geliştirdi.

Bilim insanlarının yıllar süren çalışmaları sonrasında geliştirilen yöntem, karaciğer kanserini ilk evrelerindeyken tespit edebiliyor.

Test hastadan bir damla kan alınması ile yapılıyor.

Kanser gösterge proteinlerini RNA testinden geçiren Çinli araştırmacılar yüzde 80 doğruluğa sahip bir erken teşhis yöntemi keşfettiklerini söylüyor.

Araştırmacılara göre, yöntemin sadece erken teşhis için değil, kanser hastalarına verilen tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek açısından da devrim niteliğinde.

Karaciğer kanseri teşhis kitlerinin ülkedeki 20 bölgede kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Karaciğer kanseri, erken teşhisin en zor olduğu kanser türleri arasında bulunuyor. Hastaların yüzde 80’inde kanser ancak ileri safhalardayken fark edilebiliyor.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.