“Kar yağmadı, mikroplar havada asılı kaldı, hastalıklar arttı”

Kar yağışının insanları hasta etmediğini, hastalıklara karşı koruduğunu söyleyen Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu bu anlamda, “kar yağınca mikroplar kırılır” sözünün yanlış olmadığını vurguladı.

Soğuk ve karın insanları hasta etmediğini, tam tersini virüslerin, kapalı ve havasız ortamlarda yayıldığını dile getiren Buyrukçu, şöyle konuştu:

“Batıda görüyoruz; insanlar çocuklarını özellikle soğuk havada dışarı çıkarıp dolaştırıyorlar. Mevsime uygun giyinilmesi halinde soğuk ve kar hastalığa yol açmaz, tam tersi kar yağışı havadaki mikropların ölmesini sağlar. Sıcaklığın eksilere düşmesi demek havanın mikroplardan arınması demektir. Soğuk hava da kişide hastalıklara karşı doğal bir savunma sistemi geliştirir.”

MİKROPLAR HAVADA ASILI KALDI

Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da mevsime uygun kış koşullarının oluşmadığını, beklenen soğuk ve karın gelmediğini hatırlatan Dr. Buyrukçu, “Kışın sonuna yaklaştık. Fakat yüksekler hariç neredeyse hiç kar yağmadı. Hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu durumun hastalık artışına yol açtığını, hastanelerde ciddi yoğunluk olduğunu görüyoruz. Kar yağmadığı için havada asılı kalan ve kolayca bulaşan virüslere karşı mutlaka kişisel tedbirler alınmalı. Okul, işyeri, toplu taşıma araçları gibi dışarıdan bulaşan virüsleri eve veya çalışma ortamına taşımamak gerekir” dedi.

EVDE KORUYUCU SPREY HAZIRLAYIN

Dışarıdaki virüslerin yaşam alanlarına girmemesi için dezenfektasyon yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Buğra Buyrukçu, bunun için de bitkisel bir sprey hazırlanması önerdi, “Lavanta suyuna lavanta yağı, citronella yağı ve palmarosa yağı katıyoruz. Bu karışımı bir sprey şişesine koyarak düzenli olarak yaşadığımız ortamda havaya sıkıyoruz” dedi.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

Sık el yıkama, bol sıvı tüketme, açık havada yürüyüş yapma, kapalı ortamlardan uzak durma ve mevsimine uygun giyinme de mikroplardan korunmada etkili tedbirler arasında bulunuyor.

VİDEO: GRİP AŞISI YERİNE SEBZE-MEYVE

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.