Kapıkule’de domuz gribi alarmı

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), domuz gribine yol açan H1N1 virüsü salgınına karşı alarm düzeyini 4. evreden 5. evreye çıkarmasıyla, Kapıkule Sınır Kapısı’nda da sağlık ekipleri alarma geçti. Ekipler, 24 saat hazır durumda bekletiliyorlar.

Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Sınır Kapısı İdari Amiri Ali Deniz Sürmen, sınır kapısında alınan önlemleri yerinde inceleyerek, görevlilerden bilgi aldı.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki önlemler için görevlendirilen Edirne Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Erhan Aksoy, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kapıkule Sınır Kapısı’nda önlem amacıyla iki ekibin 24 saat esasına göre görevlendirildiklerini söyledi.

Kendilerine önlem amacıyla 1’i karantina merkezi olmak üzere 3 peron tahsis edildiğini belirten Aksoy, ”Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nce 2 ekip görevlendirildi. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nce de 3 peron tahsis edildi. Birini karantina odası olarak diğer odayı ise muayene odası olarak kullanıyoruz. Karantina odasında 112 Acil Servis sağlık ekibi hazır bekliyoruz.

Bu konuda gümrük muhafaza memurlarını da bilgilendirdik. Riskli olan ülkelerden giriş yapan insanlar geldiğinde muayene odasına alacağız. Gerçekten şüpheli vakaysa onu karantina odasına alarak, Edirne Devlet Hastanesi’ne sevkedeceğiz” dedi.

Aksoy, dün yapılan kontrollerde bir kişiden kuşkulanıldığını, ancak yapılan muayenelerin ardından şüphelinin herhangi bir virüs taşımadığı belirlenerek geçişine izin verildiğini kaydetti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.