Kansızlığı önleyen 5 faktör

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, kansızlığın neden olduğu sağlık sorunları ve kansızlığa karşı alınması gereken 5 önlem hakkında şu bilgileri verdi:

Hemoglobin azalırsa kansızlık olur: Kan, içeriğinde farklı hücreler bulundurmaktadır. Kanda, sayısı diğer hücrelere göre daha çok olan alyuvar yani kırmızı kan hücreleri, oksijeni vücuda dağıtmakla görevlidir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısının az olması ya da oksijen taşıma yeteneğinin bozulması ise kansızlığa neden olmaktadır. Kansızlık, ömrü yaklaşık 100 gün olan alyuvarların kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesinin azalmasıyla ortaya çıkar. Kan kaybı, alyuvarların kısa sürede parçalanması ve alyuvarların yeterince yapılamaması da kansızlığın nedenleri arasındadır.

Demir ihtiyacına dikkat!: Normal bir insanın günlük demir ihtiyacı 2 mg’dir. Besinlerdeki demirin yaklaşık %10’u ince bağırsaklarda emilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla demir ihtiyacı daha fazladır. Besinlerdeki demirin ancak %10 kadarı ince bardaklardan emilir. Vücudun ihtiyacı arttığı durumlarda bu oran yetersiz kalmakta ve kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Toprak ve buz yeme hissi varsa: Genellikle belirti vermeyen kansızlık, kan tahlilleri sonucunda ortaya çıkan ve kolaylıkla teşhis edilebilen bir sağlık sorunudur. Hastalığın ilerleyen evrelerinde çabuk yorulma, halsizlik, çarpıntı, tırnaklarda şekil bozukluğu, saçlarda dökülme ve ağız kenarında çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Hastalardaki toprak ve buz yeme hissi de kansızlığın en önemli belirtileri arasındadır. Çocuklarda, demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık sorunu; konuşma, yürüme ve oturmada gecikme ile öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır. B 12 vitamininin eksikliği B 12 anemisine yol açmaktadır. Bu hastalık el ve ayaklarda uyuşma, kilo kaybı, ishal, unutkanlık, depresyona da neden olabilmektedir. 

Kansızlığa yol açan neden ortadan kaldırılmalı: Kansızlık sorunun tedavi edilebilmesi için altında yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Örneğin adet kanaması çok yoğun olan kadınlarda, bir süre sonra kansızlık önemli bir sorun haline gelmektedir. Bu sorun nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenen kadınlara hormonal destek verilerek, adetleri düzenli hale getirilmelidir. Ayrıca kanda eksik olan maddeler belirlenip gerekli destek sağlanmalıdır. Bu dönemde alyuvarların yapımı durduğu için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmamalıdır. Kansızlığa neden olan ilaçların bırakılması gerekir.

KANSIZLIĞA KARŞI BU UYARILARI DİKKATE ALIN!

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.