Kanserin birinci nedeni sigara

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, ”Kanser Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada vaka sayısı giderek artan kanserde, tedaviden önce korunmanın önem taşıdığını söyledi.

KADINLARDA AKCİĞER, ERKEKLERDE PROSTAT KANSERİ

Dünyada yılda 11 milyon kişinin kansere yakalandığını ve bunların 6-7 milyonunun hayatını kaybettiğini dile getiren Kutluk, Türkiye’de ise her yıl kansere yakalanan 150 bin kişiden 50-60 bininin öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi. Kanserin birinci nedeninin tütün olduğunu vurgulayan Kutluk, şunları kaydetti:
”Tütün, tüm kanserlerin yüzde 30’una yol açıyor. Kısacası tütün öldürür. İkinci büyük neden beslenme ve fiziksel aktivitesizlik. Hareketsizlik ve beslenmedeki kötü alışkanlıklar kanseri tetikliyor. Bunlar ve tütün, tüm kanserlerin yüzde 60’ının ana nedeni olarak gösteriliyor. Kanser sürekli artıyor çünkü dünya nüfusu artıyor, hareketsizlik, yaşlı insan sayısı artıyor. İleri yaşlarda daha sık görülüyor.”

Kutluk, erkeklerde en fazla akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanserinin ilk sırada geldiğine işaret ederek, ”Kadınlarda akciğer kanseri, erkeklerde prostat kanseri de yayılıyor. Son yıllarda kalın bağırsak kanseri ve özellikle Türkiye’de mide kanseri çok sık görülüyor” dedi.
 
HAFTADA 500 GRAM KIRMIZI ET, GÜNDE 400 GRAM SEBZE

Kanserden korunmanın mümkün olduğunu, bunun için tütünden uzak durulması, beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Kutluk, şunları kaydetti:
”Aşırı kaloriden kaçınmak gerekiyor. Fazla yağ tüketilmeyecek. Katı yağlar yerine sıvıları tercih edilecek. Haftada 500 gramdan fazla kırmızı et tüketilmeyecek. Günde ortalama 400 gram sebze ve meyve tüketilecek. Televizyon ve bilgisayar karşısında fazla hareketsiz kalınmayacak. Özellikle bunların karşısında beslenme olmayacak. TV başında ne kadar oturursanız şişmanlık daha yüksek oluyor. Bu da riski artırıyor. Bu açıdan özellikle çocuklar ve gençler büyük risk altında. Dikkatli hareket edilirse tüm kanser türlerinden yüzde 43 oranında korunmak mümkün.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.