Kanseri önlemek mümkün

Amerika’da bulunan Harvard Üniversitesi yaptığı kanser araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada yaşam tarzının kanser üzerinde etkili olduğunu tespit etti. Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı yaşam tarzı hem kansere yakalanma hem kanserden kaynaklanan ölümleri önemli derecede azaltabilir.

168 BİN KATILIMCI ÜZERİNDE UYGULANMIŞ

Toplamda 168 bin katılımcı üzerinde uygulanan araştırmada, sigara içmeyen, az alkol kullanan, vücut kitle endeksine dikkat eden ve düzenli olarak spor yapan insanların kansere yakalanma ve kanser nedeniyle ölme oranları ortalama yüzde 50 azalıyor.

Sonuçlara göre bunlara dikkat eden kadınların kansere yakalanma oranları yüzde 41 azalırken ölümlerin yüzde 59’u da önlenebilir bir hale geliyor.

Erkeklerde ise kansere yakalanma yüzde 63 daha az ve ölüm oranları yüzde 67 daha önlebilir oluyor.

Katılımcıların yüksek risk grubu ve düşük risk grubu olarak ikiye ayrıldığı araştırmanın sadece beyazlar üzerinde uygulanması nedeniyle eleştirilse de yaklaşım olarak geniş kabul gördüğü belirtiliyor.

KANSER ÖLÜMLERİ SON 50 YILDA AZALDI

Araştırma kanser nedeniyle yaşanan ölümlerin 1969-2013 yılları arasında yüzde 17.9 oranında azaldığını da ortaya koydu. 

Koch Enstitüsü Kanser Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Tyler Jacks, “Söz konusu kanser olduğu zaman araştırma dünyası ikiye bölünüyordu. Bir taraf tedaviye odaklanırken diğeri ise kanser nasıl önlenebilir sorusunun cevabını arıyordu. Sanıyorum bu araştırmayla iki grup birbirine daha çok yaklaşacak. İkisi de önemli alanlar hiçbirini görmezden gelemeyiz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.