Kanseri gençler daha kolay yeniyor

Kanada Kanser Topluluğu yöneticilerinden Profesör Heather Logan, 5 yıldır yürüttükleri bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

15-29 yaş grubu gençlerde kanseri yenme oranının yüzde 85 olduğunu söyleyen Logan, “bu oran çocuklarda yüzde 82 ve yaşlı yetişkin grubunda yüzde 62 civarında. Kanser, hem hastaları hem de hasta yakınlarını üzen ve ezen bir hastalık ama gençler için bu daha da zor. Hastalığı yenmedeki yüksek oran ise, onların gençliği ve geleceğe olan beklentilerinin verdiği azimle ilgili.” dedi.

Bu yaş grubu gençlerde lenf kanserinin yoğun olarak görüldüğünü belirten Heather Logan, “aynı grup erkeklerde en çok testis, bayanlarda ise tiroit kanseri teşhis ediliyor. Lösemi ise her iki cinsiyet üzerinde en çok ölüm vakasına neden olan kanser türü” diye konuştu.

HER 4 KANADALI’DAN 1’İ KANSERDEN ÖLECEK

Ülke istatistiklerinden hareketle yaptıkları tahminleri de anlatan Logan, “ 2009 yılı içerisinde 171 bin yeni kanser vakasının teşhis edilmesini bekliyoruz. Bu rakama tümörsüz cilt kanseri için tahmin edilen 75 bin 100 vaka dahil değil. 2009;da 75 bin 300 kişinin kanserden öleceğini ve her 7 dakikada 1 kanser hastası hayata veda edeceğini öngörüyoruz. Halen kadınlarda yüzde 24 ve erkeklerde yüzde 28 civarında olan kanser sebepli ölüm oranı da, her 4 Kanadalıdan 1’inin kanser sebebiyle öleceği anlamına geliyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.